מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» דו"חות ומבחנים לציוד » פרטים
דו"חות ומבחנים לציוד
נוספה: 5/2/2010
גרסה להדפסה
Share |
ORBIS – טבעת הקסם הגדולה צפיות: 2008

כולנו משתמשים לפעמים בתוספת אור על מנת להאיר נושא שאיננו מואר דיו.
אמצעי התאורה הם מגוונים – החל מאור יום המגיע מחלון, המשך באור ממבזק, מנורת להט, מנורות ספוט, מסופטבוקס של תאורה, מזרקורים אולפניים – המבוססים על נורות הלוגן, נורות להט, ניאונים ולאחרונה אפילו לדים (LEDS) ועוד.
אנחנו מודעים ליתרונות של כל שיטת תאורה ולחסרונותיה.
אחת משיטות התאורה הנפוצות הן ממקור אור טבעתי - ממבזק עגול או מקור אור אחר.
היתרונות של מקור אור טבעתי עגול – בין אם הוא בנוי סביב העדשה או אם הוא עומד על עמוד תאורה הוא ביכולת שפיעת האור הרכה שלו – יחסית למקור אור נקודתי.
השימושים במקורות אור עגולים נפוצים בצילומי תקריב (מאקרו) – שם האור המפוזר והאחיד מאפשר להאיר את הנושא הזעיר בצורה האופטימלית.
אלטרנטיבה למקור אור כזה מצוי בכמה מבזקים קטנים המורכבים סביב לעדשה (משניים או מארבעת צדדיה) ומכוונים לנושא. מערכת לדוגמה שכזו היא מערכת של ניקון הקרויה R1C1 והיא נשלטת על ידי קומנדר המורכב במקום המבזק הרגיל בראש המצלמה.
יתרונה של מערכת זו היא בעוצמה הרבה של האור שהיא יודעת להפיק מקרוב (בהשוואה למשל לטבעת לדים) אך חסרונה הוא הכיווניות שלה והואר המופק ממנה לא תמיד נטול צללים, למרות ההבזקה מרובת הצדדים.
לצילומי מאקרו אני משתמש לפעמים בטבעת לדים המורכבת על העדשה והיוצרת אור רך ומפוזר על נושא הצילום שלי. לצערי, מקור אור זה חלש למדי ולא יצלח לצילומי אולפן או למשהו מעבר לטווח של מטר או שניים.
מקורות האור הטבעתיים האולפניים הרציניים, בין אם מבוססי מבזק או נורות מסוגים שונים - עולים אלפי שקלים רבים, והם מצויים הרחק מכיסיהם של החובבים.
לאחרונה קיבלתי למבחן מחברת ABS מערכת אור-טבעת מתוצרתה של ORBIS שאיננה כוללת מקור אור עצמי אלא נשענת על המבזק הקיים אצלכם ממילא.
המערכת מורכבת ממתקן עגול וגדול ממדים המתלבש על ראש המבזק שלכם והופכת אותו למבזק טבעתי והוא מתאים כפי הנראה לרוב סוגי המבזקים הקיימים בשוק.
החלק השני של המערכת (שיש לרכשו בנפרד) הוא זרוע מתכת מתכווננת שמחברת את המצלמה את המתקן עם המבזק.
כך נראית הערכה של הטבעת:
Model: Canon EOS-1D Mark II N Exposure Time: 1/250sec F Number: 9 Max Aperture Value: 3 Focal Length: 42mm Exposure Program: Manual Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 100 Metering Mode: Pattern White Balance: Manual white balance Flash: Flash fired, compulsory flash mode Date Taken: 2008:11:13 21:07:52 Color Space: 65535

כך נראית הטבעת לבדה:
Color Space: sRGB

הטבעת גדולה וכבדה יחסית – וכך היא נראית ליד המבזק שלי:
Model: NIKON D700 Exposure Time: 1/60sec F Number: 5.6 Max Aperture Value: 3 Focal Length: 66mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 400 Metering Mode: Pattern White Balance: Auto white balance Flash: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected Focal Length In 35mm Film: 66 Date Taken: 2010:02:05 13:58:15 Color Space: sRGB

כך נראית זרוע המתכת:
Color Space: 65535

כמובן שניסיתי מיד לבדוק אם המבזקים שלי מתאימים למתקן. ה SB800 נכנס בקלות. מיד שמתי את המבזק על המצלמה והטבעת מורכבת עליו והבזקתי. יופי של תאורה.
כשניסיתי להטות טיפה את המבזק – הטבעת השתחררה ממנו (היא עלתה בלחיצה) וכמעט התנפצה לרצפה. אסור!
ה SB900 נכנס בקושי רב – ורק אחרי שגיליתי את זוית ההכנסה הנכונה הוא נכנס למתקן הטבעת.
גם הוא הבזיק במצב ניצב על המצלמה באור יפה ומפוזר, אבל גם כאן הטיה קלה של ראשו של המבזק גרמה לראש להתקפל לזוית ישרה והיה חסר אך מעט שינסה לצנוח שוב לרצפה. אסור!
בשלב הזה עצרתי והלכתי לעשות קצת שיעורי בית. משהו לא הסתדר לי.
מסתבר, שהדרך הנכונה להשתמש בו הוא עם הזרוע, כפי שניתן לראות בתמונות הבאות:
Model: NIKON D90 Exposure Time: 1/200sec F Number: 11 Max Aperture Value: 4 Focal Length: 26mm Exposure Program: Manual Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 200 Metering Mode: Pattern White Balance: Manual white balance Flash: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected Focal Length In 35mm Film: 39 Date Taken: 2009:09:08 19:48:57 Color Space: 65535

וכאן:
Model: Canon EOS-1D Mark II N Exposure Time: 1/6sec F Number: 5.6 Max Aperture Value: 3 Focal Length: 31mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 200 Metering Mode: Pattern White Balance: Manual white balance Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode Date Taken: 2009:09:17 16:37:54 Color Space: 65535

הרכבתי את הקונסטרוקציה שכבר החלה לשקול משקל הגון וגילית שבעצם אין לי כבל הפעלה זמין. לפני כמה שנים היה לי כבל כזה, אך הוא נעלם ואינני מוצא אותו.
אז הולכים לתוכנית ב''.
משתמשים במבזק של המצלמה בתור קומנדר ובפלש המצוי על הזרוע כ SLAVE.
זה עובד.
הרכבתי גם את הקונסטרוקציה על חצובה והיא עמדה שם יפה מאוד. אף שם היא הופעלה מהקומנדר הבנוי המצלמה.
במערכת ניקון (ואני מעריך שגם אצל חברות אחרות) ניתן להשתמש בקומנדר אחד ובכמה מבזקים העומדים על חצובות ולהפעילם בו זמנית – אם על ידי המבזק המובנה או על ידי הפעלת רדיו.
אם נבנה מערכת תאורה אולפנית סביב מערכת זו, נוכל בקלות להזיז את מקורות האור כדי ליצור את צורת התאורה הרצויה לנו.
האור המופק ממערכת זו הוא רך ונטול צללים קשים.
על מנת לראות אם מתקן פסיבי זה הנשען בעצם על הפלש הביתי שלנו עושה את העבודה, צילמתי בו בכל מיני מצבים וגיליתי את יכולת פיזור האור הטובה של המערכת הטבעתית.
הטבעת בעצם מורכבת משורה של מוליכי אור ומראות בתוכה ויוצרת חיקוי מושלם של טבעת מבזקים  אקטיבית שעולה פי כמה.
ומה זה עולה לנו?
חוץ ממחיר הטבעת (כ 900 ₪) והזרוע (כ 260 ₪) יש איבוד מסויים של אור כמובן. להערכתי, האיבוד הוא בין 10-20% בעוצמת התאורה, משהו קטן יחסית אותו מפצה המצלמה בקלות.
ומה מקבלים מהשימוש?
ניסיתי לבדוק את המצב הקיצוני ביותר.
הנחתי על כרית את הפרה הסקוטית במרחק של כ 10 ס"מ מהקיר – מרחק שלא מאפשר סליחה כשמצלמים עם מבזק ישיר בכל צורה שהיא והיוצר צללים קשים על הקיר מאחוריו.
ברור שככל שמתרחקים מהקיר, הצללים הקשים מתמעטים, אבל לא במרחק שכזה.
צילום עם מבזק ישיר:
Model: NIKON D700 Exposure Time: 1/60sec F Number: 5.6 Max Aperture Value: 3 Focal Length: 70mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 400 Metering Mode: Pattern White Balance: Auto white balance Flash: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected Focal Length In 35mm Film: 70 Date Taken: 2010:02:05 13:33:53 Color Space: sRGB

צילום עם ה ORBIS המותקן על חצובה ממול לנושא:
Model: NIKON D700 Exposure Time: 1/60sec F Number: 5.6 Max Aperture Value: 3 Focal Length: 70mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 400 Metering Mode: Pattern White Balance: Auto white balance Flash: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected Focal Length In 35mm Film: 70 Date Taken: 2010:02:05 13:33:23 Color Space: sRGB

צילום עם ה ORBIS מהצד:
Model: NIKON D700 Exposure Time: 1/60sec F Number: 5.6 Max Aperture Value: 3 Focal Length: 70mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 400 Metering Mode: Pattern White Balance: Auto white balance Flash: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected Focal Length In 35mm Film: 70 Date Taken: 2010:02:05 13:31:01 Color Space: sRGB

שימו לב לצללים הקשים הנובעים מהבזקה ישירה לעומת הצללים הרכים שמייצר ה ORBIS.
כאשר ה ORBIS הוזז קצת הצידה, נוצר צל מעניין שכולל משום מה גם את גווני הנושא.
ומה בשורה התחתונה?
זהו מתקן מעניין וחכם המנצל את המבזק הקיים שלכם על מנת לייצר אור רך ומפוזר (צילומי משפחה, סטודיו ודוגמנות, אור מילוי לצילום חיצוני). המתקן לא קטן וקומפקטי אלא גדול ולא קל במיוחד – אבל אם הוא לא נישא ביד כל הזמן – אין בזה כל בעיה (החצובה לא דורשת תוספת תשלום עבור שעות נוספות...).
ראיתי מתקנים קטנים בהרבה שמורכבים על המבזק וניתן לכופפם שיעטפו את העדשה, אך שטח שפיעת האור מהם קטן מאוד בהשוואה ל ORBIS.
המחיר שלו סביר ביותר בשביל איכות האור שהוא יודע להפיק מהמבזק הקיים שלכם.
ממש טבעת הקסם הגדולה!


 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק