מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» מוצרים חדשים והכרזות » פרטים
מוצרים חדשים והכרזות
נוספה: 31/10/2009
גרסה להדפסה
Share |
בעקבות ההכרזות האחרונות של קנון – אוקטובר 2009 צפיות: 2070
יום אחד לאחר שהסתיימה תערוכת ה Salon de la photo בפאריס, שיכלה להיות פלטפורמה מעולה להכרזה, הכריזה קנון על הדור הבא של מצלמות ה 1D – הפעם 1DMK4 שהיתה צפויה ומיוחלת מזמן.
הטיימינג מוזר, כי הצגת המצלמה בציבור בתערוכה, למרות שהינה תערוכה צרפתית, היתה מביאה המוני אנשים מרחבי אירופה לחזות בפלא החדש של קנון. מסתבר שמנהלי השיווק של קנון חושבים אחרת.
במצלמה הזו תלויות הרבה מאוד ציפיות, הרבה מעבר למצלמות הקודמות של קנון – בפרט בהקשר לקרב על ההגמוניה בעולם הצילום המקצועי.
עם הדור הקודם – ה MK3, קנון כשלה בעיקר בחלק ההסברתי. המצלמה היתה בסה"כ מצלמה טובה, ורק אצל מספר קטן של משתמשים נחשפה הבעיה של פספוסי הפוקוס. מי שירה לקנון ברגל היתה היא עצמה עם ההתכחשות הנמשכת לבעיות.
היא הציגה את עצמה כחברה שלא לוקחת אחריות, וכשכלו כל הקיצים, היא הודתה ב"בעיה קטנה" בקול רפה.
כל העולם ציפה למוצא פיו של הענק האדום, אך הוא שתק.
התוצאה היתה שבמשחקים האולימפיים האחרונים – מי שמשלה בכיפה היתה ניקון עם ה D3 שיצאה לשוק בזמן הטוב ביותר לחברה, כשקנון היתה על הברכיים.
שוב, לו קנון היתה מודה מיד בתקלה ולוקחת צעדים נמרצים לתיקונה – האולימפיאדה היתה מצולמת ב MK2, אבל ההתנהגות של קנון הכעיסה הרבה צלמים מקצועיים ובלי בושה הם תלו את המעיל האדום על הקולב ולבשו צהוב – כי מה שחשוב להם בסופו של יום הוא כלי אמין שיביא תוצאות שעליהן הם יקבלו את משכורתם.
נראה שבינתיים החברה הפיקה לקחים וכמה ראשים קלוקלים עפו להם ממקומם.
ההוכחה – מיד כשנתגלתה בעיה ב 7D קפצה קנון וקיבלה אחריות. גם עם הגמגומים הראשונים של ה 5DMK2 היא לקחה מיד אחריות והכל הסתדר. כך צריכה לנהוג חברה גדולה ואחראית.
הסאגה העגומה של ה MK3 הטרידה לא רק קנוניסטים, אלא גם אחרים. אני הייתי מודאג מהתנהלותה של קנון, כי מי יודע אם גם ניקון לא נוהגת כך בחדרי חדרים.
הרעם התגלגל בכל המסדרונות של הצילום בעולם.
והנה, כעת אני וכל העולם, מקווים שהכל חוזר למי מנוחות – עם ההכרזה של ה MK4.
מה יש במצלמה הזו?
יש לה מערכת אוטופוקוס חדשה לחלוטין בת 45 נקודות אשר 39 מהם מוצלבים, היא מצלמת בקצב אש של 10 מסגרות לשניה והחיישן שלה הוא של 16 מ"פ. זהו גודל סביר לצילומי ספורט ועיתונות. המצלמה מצלמת וידיאו גבוה אבחנה – 1080P אבל רק ב 24, 25 ו 30 מסגרות לשניה. 1080P אמיתי מצולם ב 60 מסגרות לשניה, אבל גם כך זה די והותר.
המצלמה מתהדרת באיזו גבוה – 102,400 אבל המספר הזה כבר לא מפתיע אף אחד כי ניקון הקדימה אותה בכמה ימים עם מספר זהה ב D3S החדשה, שכבר הוצגה בתערוכה בפאריס – שלושה ימים לאחר ההכרזה.
מה שתמוה קצת בעיני הוא מדוע צריכה עדיין קנון להמשיך בפורמט ה APS-H עם מקדם קיטוע של 1.3? הרי אין לה עדשות מיוחדות לפורמט זה, עדשות ה EFS לא יתאימו ועדשות המתאימות ל FF סתם מאבדות מרוחבן. לקנון פתרונים.
מהירות עיבוד מסגרת שלמה לא משנה דבר וחצי דבר בימינו אלו. הרי לא מדובר במצלמה עתירת פיקסלים במיוחד (18 מ"פ וצפונה). זה מאוד תמוה, לי לפחות.
ההסבר היחידי שיש לי לבד מאנכרוניזם הוא אולי החשש של איבוד חדות בשולי התמונה בגלל איכות העדשות. גם זהו הסבר דחוק, כי ה 5DMK2 נושאת יותר פיקסלים בשטח גדול יותר (הצפיפות שלהם קטנה ב 20% לערך מאשר במצלמת ה MK4.)
ה 5DMK2 הינה מצלמת סטודיו שבה החדות חייבת להיות אולטימטיבית מקצה לקצה, אז היכן הבעיה?
ה MK4 עולה כפי שעלתה ה D3 בשעת הנחתתה – כלומר, 5000 דולר. מחיר ה D3S צפוי להיות רק 200 דולר גבוה יותר. פער המחירים בין החברות הצטמצם מאוד, גם זה תמוה בעיני – קנון תמיד הרי היתה זולה יותר – אבל אולי היא למדה מניקון לחלוב יותר את לקוחותיה?
גם ה 7D איננה מצלמה זולה.
עוד נקודה נראית לי קצת אנכרוניסטית במצלמה זו – מדוע מדידת הספוט היא בגודל של 3.8% מהעינית, ולא קרובה ל 1% כמו במצלמות ניקון? ואולי זה באמת לא חשוב?
ברוב הפרמטרים המצלמות של ניקון וקנון דומות, לבד ממספר הפיקסלים (12 מ"פ אצל ניקון, 16 מ"פ אצל קנון), אפשרות צילום וידיאו גבוה אבחנה (1080 אצל קנון, 720P אצל ניקון) וגודל החיישן (FF אצל ניקון, APS-H אצל קנון).
החברות עומדות כעת כתף מול כתף בכל הפרמטרים החשובים באמת לצילום מקצועי.
כמו שקנון יישרה קו ומטווחת עם ה 7D מול ה D300 בעולם החצי מקצועי – זו הפכה להיות תחרות של אחד על אחד.
אני מאחל למצלמה להיכנס לשוק בלי חריקות, שתצטיין בביצועיה, תדייק בפוקוס ושתחזיר קצת עטרה ליושנה אצל קנון. אני באמת מחזיק לה אצבעות למרות שאני מהמחנה השני! אני מפרגן מכל הלב לחברי מקנון.
זה טוב לכולם – לאנשי קנון בשביל גאוות היחידה וגם לאחרים. זהו דרבן שיינעץ בישבני האחרות לנסות ולהשתפר עוד יותר.
אין כמו תחרות בריאה בין החברות.
ובמאמר מוסגר, המצלמות הללו חלפו מזמן את הפילם המאובק מכל הבחינות – רזולוציה, נאמנות צבע, טווח דינמי, נקיון באיזו גבוה ומה לא. באמת שאין לנו על מה לקטר – ותאמינו לי – הייתי שם בעולם הפילם (35 מ"מ) כ 30 שנה - ואני יודע על מה אני מדבר.
לו מישהו היה מספר לי לפני 15 שנים על מצלמות כאלו הייתי שולח אותו לאשפוז כפוי בגלל הלוצינציות מסוכנות לציבור...

 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק