מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» הפן הטכני » פרטים
הפן הטכני
נוספה: 25/10/2008
גרסה להדפסה
Share |
שעון שוויצרי? צפיות: 2857
לפני מספר שנים החלטתי שאני רוכש ראש כדורי מסיבי. אחרי שהתרגלתי לראשים הכדוריים הפשוטים, הגעתי למסקנה שאני בשל לקניית ראש כדורי טוב שישמש אותי בעיקר לצילומי דיגיסקופינג וטלה ארוך.
אחרי מחקר גדול שעשיתי בנושא הגעתי לבסוף ל B1 מביתה של ARCA SWISS השוויצרית.
היתה הופלה גדולה ברשת, גדושה בדברי שבח על הראש הזה, ולמרות מחירו הגבוה – מעל 500 דולר, בלעתי את הגלולה.
כשהגיע אלי התבשמתי מאיכות העבודה השוויצרית.
הסתבר לי שמלבד שעונים, שוקולד, גבינות וסכיני איכות יש גם דברים אחרים בארץ היודל.
הראש הינו א-ספרי, אומר שהכדור לא ממש כדור אלא בהגזמה – דמוי ביצה. ההסבר היא הקינטיקה הנדרשת. כאשר הוא מצוי באמצע - התנועה שלו חלקה וכשהוא נוטה לאיזה צד התנועה הופכת להיות קשה יותר.
ממש מלאכת אמנות. התחושה היא כאילו הראש נע בתוך שמן סמיך ובנגיעת אצבע ניתן לעצור אותו לחלוטין.
התבוננות מקרוב בגימור של הראש ובפרט בכדור (בהשוואה לראשים זולים אחרים) הראתה עבודת גימור שוויצרית – הליטוש ממש מושלם, מלאת מחשבת.
הוא אמור לשאת על עצמו משקלים שעולים על 50 ק"ג, ואכן, על חצובה יציבה (גיטסו 1348) הוא לא זז. צלפתי איתו בטלסקופים ובעדשות ארוכות שאליהן חיברתי אפילו אשכולות של מכפלים והתמונות התקבלו באיכות שהוגבלה על ידי האופטיקה בלבד.
אחרי כשנתיים של עבודה איתו (הוא שירת לסרוגין עם ה WIMBERLEY וה ACRATECH הקטנה - ובחרתי בו כאשר הייתי צריך יציבות עילאית) החלו להופיע הבעיות.
הוא החל להיתקע בסיבוב ובתנועה. חשבתי לתומי שאיזה גרגר חול נכנס פנימה, אבל לא הוא.
עם הזמן ההיתקעויות שלו הפכו להיות יותר ויותר חמורות עד שחדלתי להשתמש בו.
האמת – די התכעסתי.
חרשתי את הרשת ומסתבר כי אני לא לבד עם הבעיה הזו.
הרבה מדי גולשים בפורומים שונים דיווחו על התופעה הזו. בתחילה משכה ARCA SWISS את כתפיה והתעלמה מהתלונות, אבל כשנכנסו כמה טסטרים לעובי הקורה, ביניהם בוב אטקינס ואחרים והצעקה החלה לעלות עד לב השמים, הודתה ARCA SWISS שבסדרת ייצור מסויימת היתה לה אכן בעיה עם איזה חלק פגום.
יצאה גרסה חדשה שהיתה אמורה להיות בסדר, ולשמחתי הרבה, הייתי בין בעלי הגרסה החדשה, אבל מסתבר שגם היא לא בסדר.
הואיל ורכשתי אותה בארה"ב, ניסיתי ליצור קשר עם הדילר, אך הוא משך את כתפיו כי זה כבר מחוץ למסגרת האחריות. החברה השוויצרית לא טרחה לענות לי.
ישנה חברה בארה"ב בשם Precision camera works שטוענת שהיא היחידה המסוגלת לטפל בבעיה, אבל אם אני גרמתי לה, זה עלול לעלות הרבה מאוד כסף. לשלוח את הראש הכבד הזה לחברה הזו מהארץ הוא מטרד לא קטן, אבל אולי אעשה זאת בעתיד רק בשביל העקרון.
אותה חברה אמריקאית טוענת שהבעיות נובעות בגלל הדיוק המושלם בעבודת הראש הזה. הם ממליצים להסתובב איתו בשטח עם כיסוי ולנהוג בו בעדינות כמו עם המצלמה לפחות.
לא אבק, לא טיפות גשם, מצוי בקופסה של אתרוג. אלו תנאים לעבודה עם ראש בשטח?
בארצנו הקטנטונת, עתירת הצפיפות, האבק והחמסינים (יש גם רגישות לחום לראש הזה) כנראה אין לו זכות קיום. חבל שלא אמרו לי את זה בהתחלה.
ומה כולו? ראש כדורי לחצובה. המערכת הזו בחוץ צריכה להיות קשוחה כמו העדשות, המצלמה, החצובה וכל דבר אחר שלוקחים לצלם בשטח.
הגימור המושלם והמדויק הוא דווקא בעוכריו. הבניה של הראש בצורה אליפטית ולא ממש כדורית הוא כנראה שורש הבעיה כי הוא מחייב מכניקה מיוחדת. כשהראש עבד - הוא היה מושלם, עד לרגע שהתפגר.
הוא היה בזמנו הראש היוקרתי והיקר ביותר בשוק, לכן נתתי בו אמון מוחלט.
כיום ישנם בליין של ARCA SWISS שני ראשים אחרים – ה B2 שעולה אף יותר וה Z1. ה Z1 נראה יופי, עד שקראתי דוח של משתמש שטען שבהיותו מכתיף את החצובה, ראש זה, מצלמה ועדשה - וכשזז ממקום למקום – ה Z1 התפרק לו לפתע והעדשה שעולה אלפי דולרים כמעט הוכיחה את חוקי הגרביטציה של ניוטון.
ברגע האחרון היא ניצלה מצניחה חופשית. אותו משתמש הינו מומחה מכניקה ותיקן את הראש בעצמו על ידי החלפת איזה קפיץ שהוא בנה בעצמו. תודה רבה.
אני אמשיך לקנות שוקולד, שעוני קוקיה, גבינות בשוויצריה וסכינים משובחים - וגם אצלם את נופיה המרהיבים, אבל ARCA SWISS לא יראו עוד פרוטה ממני.
זה נקרא תחכום יתר של מהנדסים שלא הוציאו את קצה אפם לשטח.
על הפרק אני שוקל את ה Kirk BH-1 מנסיון טוב שיש לי עם האביזרים של קירק ואולי את הגיטסו G3780. שניהם יודעים לשאת משקלים מעל 21 ק"ג וזה מספיק לי.
אבדוק גם את RRS.
לצילום מעופפים יש לי את ה Wimberley הנהדר, אבל הוא גדול ומגושם ולא תמיד אני צריך אותו.
ה Acratech עושה עבודה טובה עד 10 ק"ג ואין לי תלונות לשני הדגמים שהיו ברשותי.

 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק