מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
הכיתה של טד - לא תחליף לבית הספר, אבל נעסוק בניתוח תמונות, פיתוח ראייה צילומית, טיפים וטריקים וטכניקות צילום.
ישנם 98 מאמרים ב 8 נושאים
» טיפים טכניים » פרטים
טיפים טכניים
נוספה: 23/5/2008
גרסה להדפסה
Share |
כמה עצות למטייל בחו"ל (ולא רק) עם מצלמת DSLR צפיות: 6634
1. הכר היטב את הציוד שלך לפני שאתה לוקח אותו איתך. נסה את המצלמה במצבי איזו שונים, וזכור מה המחיר של כל רמת איזו. למד מה כיוון ה WB יתן לך בכל מצב.
2. זכור להקפיד כשאתה במסע להציץ מדי פעם בפעם במצלמה לראות האם לא שכחת אותה במצב WB לא מתאים, מצב איזו לא מתאים, מצב חשיפה לא מתאים (M למשל...). בחו"ל "בולעים" את הנופים והמראות בלי להביט במצלמה ואם היא מכוונת ל WB של טונגסטן ובאיזו 3200 ואתה חוגג איתה למחרת ביום – תהיה לך בעיה.
3. הכר היטב את העדשות שלך – היכן הן מכהות את שולי התמונה, באיזה מצב הן לא חדות והיכן הן מעלות עיוותי צבע לא נעימים (CA). בעיות מהסוג הזה קשה לתקן אחר כך. שנן מידע זה!
4. לעולם תעבוד עם זוית רחבה יותר ממה שאתה צריך. תוספת רקע עשויה להועיל, ותמיד אפשר לקטוע אותו אחר כך בבית.
5. לעולם תעבוד עם סך שמש מורכב על העדשה למניעת חבטות בזכוכית הקדמית. מסנן בדרך לא מועיל פיסית (אולי לתחושה בלבד) ולעתים קרובות הוא לא תורם לאיכות האופטית.
6. כשאתה מצלם במצב טלה, בכל עדשה שיש לך – מיוצבת או לא – תמוך בה בקצה הרחוק ביותר שלה. עצור את הנשימה כשאתה מצלם וסחט לאט את המחשף. קל לפספס תמונות שלא ישובו.
7. קמפז את התמונה לפני הצילום והקפד על אופק ישר.  יישור או קימפוז לאחר מעשה יגזול לך משטח התמונה האפקטיבי.
8. אם אתה נתקל בסצינה מהירה, מוטב שתפסיד כמה פריימים ממנה בתכנון הצילום מאשר את כולה אם ירית ב"שלוף". מאוד מפתה להרים את המצלמה ולצלם מהר, אבל אם אינך מיומן בציד מהיר, תפסיד ביודעין כמה פריימים לטובת כמה טובים שיהיו לך.
9. אין מנסיוני צורך לשאת תיק כבד מדי. זה מסרבל את הנסיעה ומכביד. שתיים-שלוש עדשות יעשו היטב את העבודה. אני לוקח איתי בדרך כלל שלוש – עדשת אמצע ( 18-200 או 17-55או 16-85או 24-120) וקח בחשבון שהיא תעשה 80-90% מהעבודה, עדשה ארוכה (70-300 או 80-400) ועדשה רחבה מאוד (10.5, או 10-20 או 12-24).
10. סע עם מספיק כרטיסי זכרון טובים ומהירים שיכסו את כל הנסיעה ועם אמצעי גיבוי כלשהו – לפטופ, ארנק אלקטרוני, צריבת דיסקים בשטח וכ"ו. כרטיסים לפעמים נעלמים, נגנבים, אובדים או סתם מתפגרים ללא יכולת שיקום – והמחיר – לנסוע שוב או לבכות.
11. קח איתך פומפה להעפת אבק מהחיישן (חוקן גומי קטן יעשה את העבודה ויעבור בשלום בטיסה – מה שלא כן מיכלי גז דחוס). השתמש בו כל כמה ימים באופן יזום אם אין לך אמצעי לצפות בתמונות במהלך הנסיעה כדי לדעת מתי החיישן התלכלך. לנקות בבית ים של תמונות מנסיעה לוקח הרבה זמן מיותר.
12. לעולם קח איתך חצובה, אפילו קטנטנה. תמיד אפשר למצוא מקום להניח אותה כדי לעשות צילום עצמי או צילומי לילה וצילומי נופים.
13. קח איתך מטליות מיקרופייבר לניקוי העדשות. הן מתמלאות באבק ולכלוך, בפרט אם מצלמים בערים, והלכלוך הזה יכול למצוא לו מקום על החיישן בקלות.
14. קח איתך תיק צילום עמיד לגשם או לפחות למקלחות קלות של גשם מפוזר. גם שקית ניילון היא מצרך חיוני שחובה שתהיה בתיק לכסות את המצלמה במטר סוחף בשעת צילום או סתם להגנה.
15. בטח היטב את הציוד שלך בערכו המלא. ישנם אנשים בחו"ל (ולצערנו גם בארץ) שעושים את פרנסתם מגניבת מצלמות וציוד אחר. מה שלא ביטחת לא תקבל עבורו תמורה. לעתים קרובות ניתן לצרף ביטוח כזה לביטוח תכולת הבית ואז זה יוצא יותר זול. אל תוריד עין מתיק הצילום שלך ואל תנטוש אותו ברכב במקום גלוי!
16. אל תתעצל לצלם. לעולם אינך יכול לדעת מה תמצא בתמונות של סצנות שבמבט ראשון לא נראות לך מעניינות דיין בזמן היותך בחו"ל. רבות מהתמונות הטובות שלי הגיעו מסצנות שנראו לא מעניינות בתחילה.
17. אני לא לוקח מבזק חיצוני לחו"ל, אבל זו אפשרות בהחלט סבירה אם יודעים שנגיע למצב של צילומים בתנאי תאורה לקויים ומבזק יידרש.
18. מסננים – אני אינני משתמש במסננים אלא רק במסננים מיוחדים. בנסיעה לחו"ל כדאי לקחת מסנן מקטב (CPL) כדי ליצור דרמות משמים יפים ולהסיר הבהקים ממשטחי מים וזכוכית.
19. קח איתך סוללות רזרביות! הסוללות תמיד נופחות את נשמתן מתי שהכי צריך אותן! אם נוסעים למקום קר – יש לשמור אותן קרוב לגוף כי חייהן מתקצרות בקור.
20. אם נוסעים לתקופה ארוכה, טוב שתהיה מצלמת גיבוי במזוודה. אפילו מצלמת P&S יכולה להציל טיול אם ה DSLR מחליטה להתפגר. יש לזכור לקחת מטען גם עבורה.
נסיעה טובה ומהנה!


 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק