מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» מוצרים חדשים והכרזות » פרטים
מוצרים חדשים והכרזות
נוספה: 29/1/2008
גרסה להדפסה
Share |
בעקבות ההכרזות החדשות של ניקון – ינואר 2008 צפיות: 2489
יומיים לפני תחילת תערוכת ה PMA חשפה ניקון את קלפיה החדשים, וכצפוי – בחבילה ישנה DSLR חדשה, מספר עדשות ומספר מצלמות P&S חדשות.
אז מה בעצם אנחנו רואים?
DSLR – אחת, D60 הצפויה (זוכרים את ה DSLR של קנון באותו השם שיצאה בסמוך ל D100 של ניקון? בפברואר 2002?) מאז קנון החליפה את המקום של ה D ושל המספר (10D וכן הלאה).
מה בעצם חדש בה?
נתחיל בזה שהיא בעצם באה להחליף את ה D40X.
היא בת 10 מ"פ כקודמתה, יש בה מערכת כפולה של ניקוי אבק, מערכת EXPEED החדשה לעיבוד התמונה (כמו ב D300 וב D3), אפשרות ל Active D Lighting כמו באחיותיה הגדולות יותר – פיצ'ר שמתקן ומשפר את הטווח הדינמי בשעת הצילום (לפעמים על חשבון רעש אלקטרוני).
גם לה אין מנוע בגוף המצלמה והיא נזקקת לעדשות AFS או דומות עם מנוע מובנה, יש לה מערכת חדשה שמכבה את ה LCD כשמקרבים את המצלמה לעין וכשמסובבים את המצלמה לצילום פורטרט, גם התפריטים במסך האחורי מסתובבים לקריאה נוחה.
בשאר הפונקציות היא דומה ל D40X – לבד משינויים זעירים.
המחיר שלה עם עדשת הקיט דומה למה שהיה המחיר של ה D40X.
השיפור המשמעותי זו מערכת ה EXPEED, ה Active D Lighting וניקוי האבק.
ניקון ממשיכה בדרכה של העתקת פונקציות ממצלמות מתקדמות למצלמות הכניסה.
ניקון ויתרה על ה Live View, פונקציה שכבר הופיעה באחיותיה הגדולות ותופיע גם במחליפה של ה D80. השיקולים הם כנראה כלכליים נטו.
מה שיקבע בסופו של דבר את הצלחתה של המצלמה אלו האיכויות של התוצאות המופקות ממנה, ואת זה ימים יגידו.
בסה"כ – מקצה שיפורים על ה D40X שנולדו בגלל כניסתה של ה 450D של קנון למגרש.
ניקון הכריזה גם על 3 עדשות חדשות.
המפתיעה ביניהן היא עדשת ה PC – לתיקון פרספקטיבה, בת ה 24 מ"מ צמצם 3.5. ניקון לא חידשה את ארסנל עדשות ה PC שלה הרבה שנים. עם עדשה זו (וממשיכותיה העתידיות) היא "סותמת חור" בליין שלה. העדשות הקודמות היו ידניות לחלוטין, וזו כבר לא.
לעדשות הללו יש טעם בעיקר על מצלמות FF כי 24 מ"מ נשאר 24 מ"מ. על מצלמות ה APS אורך המוקד המעשי כבר הופך ל 36 מ"מ, מה שפחות יעיל בתיקוני פרספקטיבה במרחק צילום קרוב. המניע להופעת העדשה הזו היא ה D3 ללא כל ספק.
לעדשה זו יש לראשונה מביתה של ניקון פיקוד אלקטרומגנטי על הצמצם (לא פיקוד מכני). מי שיכול בינתיים לפקד עליה כך אלו ה D3 וה D300. סנונית ראשונה - מה שיש כבר מזמן למתחרה.
עדשה נוספת מעניינת היא עדשת ה 16-85 AFS VR שמצטרפת לעדשות הקיט המרובות של ניקון. היא למעשה "הופכת" על מצלמות ה APS לעדשת 24-122 מ"מ, ואפילו בנויה בנוסחה דומה ל 24-120 AFS VR שמתאימה גם ל FF.
זהו אורך מוקד נוח לצלמי ארועים ועיתונות, ועל פי ה MTF המפורסם שלה, היא גם טובה אופטית מעדשות הקיט בתחומה, לבד מעדשת ה 18-200 שקצת חדה ממנה במרכז התמונה.
מחירה יהיה קרוב למחיר ה 24-120 VR AFS. תוספת חביבה לליין עדשות ה"קיט" וניגוח של המתחרה עם עדשת ה 17-85 שלה שאיננה משובחת מבחינה אופטית.
העדשה השלישית שניקון הכריזה עליה היא שדרוג של עדשת המאקרו 60 מ"מ הישנה והטובה.
קודם כל – קרוב לוודאי שהעדשה הישנה תיעלם מהשוק כמו שנעלמה עדשת ה 105 /2.8 מאקרו כשצצה גרסת ה AFS VR שלה. אז מי שמעוניין בעדשת מאקרו איכותית מביתה של ניקון במחיר נמוך יחסית ומוכן לוותר על ה AFS של החדשה – מוטב יעשה אם ירכוש אותה בטווח בזמנים הקרוב.
העדשה החדשה דומה בחדותה לעדשה הישנה הקודמת במרכז הפריים ובצמצם פתוח לרווחה. בניגוד לעדשה הישנה, החדות הזו ממשיכה לרוחב כל הפריים (בצמצם פתוח). מאידך, בצמצם סגור (5.6-8) לא נראה הבדל ביניהן.
כאמור, לעדשה החדשה יש מנוע פנימי, אך לא מערכת ייצוב תמונה (VR). על פניו השיקול נראה מאוד תמוה. במחשבה שניה – 60 / 2.8 AFS VR תנגוס רבות ממכירת ה 105 AFS VR ואת זה ניקון לא רוצה. בקונפיגורציה הזו של העדשה החדשה, היא מתאימה גם לצילומי פורטרט (לעדשה 9 עלים מעוגלים בצמצם - אידיאלי לבוקה טוב) ולצילומי קנדיד ברחוב בגלל אורך המוקד שלה ובגלל המיקוד המהיר.
שיקול זה ייבחן במבחן המציאות כשהעדשה תגיע לשוק. אם מחירה יהיה סביר – כ 400 דולר (לא כמו שפורסם) היא תתפוס לעצמה את מקום העדשה הישנה. אם מחירה יהיה גבוה מדי, ניקון עשויה להמשיך את ייצור העדשה הישנה במחיר מוזל ולו רק כדי למנוע בריחת לקוחות ליצרני צד ג'.
יש לציין שבזכות המנוע הפנימי העדשה הזו תואמת גם למצלמות ה D40/X ולנסיכה החדשה – ה D60 שאינן כוללות מנוע פנימי.
מבחר עדשות המאקרו לבעלי ה D40/X עומד כרגע רק על ה 105 מ"מ AFS VR שעולה לפעמים יותר מהמצלמות עצמן...
בנוסף, הכריזה ניקון על 7 מצלמות P&S חדשות, וזאת כדי לא להשאיר את מגרש המשחקים הזה רק למתחרות שלה.
המצלמה הראויה לציון היא ה P60. זו מצלמה בת 8 מ"פ, עם עינית אלקטרונית (דבר שהפך להיות נדיר במצלמות הקטנות לאחרונה) שמאפשרת לקמפז ולצלם גם ביום שטוף שמש כמו שיש בארצנו.
העינית היא הרבה יותר אפקטיבית מסתם עינית זכוכית שאיננה מראה את נקודת הפוקוס (והמסך האחורי ביום שמש קופחת לא ידידותי אף הוא). ה EVF (העינית האלקטרונית) ממוקמת ממש משמאל לגמרי, לא באמצע המצלמה – ואני מעריך כי הסיבה היא שניקון לא רוצה שהאף של המשתמש יתמרח על מסך ה LCD האחורי.
בנוסף, לראשונה -  כללה ניקון במצלמה מערכת ייצוב בחיישן ולא בעדשה.
לדעתי זהו בלון ניסוי לטכנולוגיה הזו מביתה של ניקון (יצרניות אחרות כבר משתמשות בטכנולוגיה הזו) ואם הוא יצלח, נראה אותו במצלמות העתידיות וגם אולי ב DSLR העתידיות מביתה של ניקון.
למצלמה הזו זום אופטי X5, שווה ערך ל 36-180 מ"מ. חבל שניקון איבדה את הזוית הרחבה לטובת הטווח הרחוק.
במצלמה כלול גם מנגנון D-Lighting לתיקון האזורים עם תאורה קיצונית.
המצלמה מוזנת משתי סוללות "אצבע" (AA) שהקיבולת שלהן בוודאי לא כמו סוללות ליתיום-יון אבל הן הרבה יותר נגישות ופופולריות, וסביר להניח שניקון נכנעה ללחץ לקוחותיה המעוניינים בסוללות כאלו.
בסה"כ אין כאן הכרזה בומבסטית. יש כאן הכרזה מינורית למדי שאומרת – אנחנו כאן, אנחנו מתקדמים בכל החזיתות (מישהו זוכר את קול הרעם מקהיר?...), יש לנו דברים חדשים, בואו לראות.
מה שמעניין את הצלמים המקצועיים והחובבים הרציניים, כמו מחליפתה של ה D80 וגרסות ה FF הבאות של ה DSLR נראה כנראה רק בהמשך השנה.
אז – לקראת המשחקים האולימפיים, נפגוש כנראה גם את הארסנל החדש של העדשות היותר ארוכות, שכל כך הרבה אנשים מצפים להן.
 

 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק