מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» סקירת תערוכות » פרטים
סקירת תערוכות
נוספה: 26/10/2007
גרסה להדפסה
Share |
Satis 2007 – מה חדש? צפיות: 1832
התערוכה הזו המתקיימת בפאריס כל שנה בתקופת הסתיו ממוקדת בעיקר בשוק הוידיאו ופחות בשוק הצילום, למרות ששמות מעולם הצילום מצויים בה (סוני, קנון, גיטסו, מנפרוטו, אולימפוס, פוג'י ועוד).
בתערוכה האחרונה היו כ 150 מציגים מתוכם כמחציתם יצרנים ומחציתם מפיצים ויבואנים.
היינו (כרגיל) הנציג היחיד כיצרן מישראל, למרות שמוצרים ישראליים – כמו של KATA ועוד הוצגו על ידי יבואנים שונים.
התערוכה המתה מאדם, כרגיל (וגם כמה גנבים ניצלו לצערנו את ההזדמנות ל"חגוג" בין המציגים). רוב המבקרים הינם מצרפת, אבל ישנם גם מהארצות הסמוכות – בלגיה, הולנד, גרמניה, ספרד ועוד.
בתערוכה זו פגשתי בעבר לראשונה את חצובות הקרבון הדקיקות של גיטסו, אבל הפעם לא היה חדש בכיוון הזה.
שיחת היצרנים היתה – מה עושים נגד הסינים המעתיקים כל מותג LOW TECH ואפילו הרבה מוצרי HI-TECH מהיצרנים במערב? המצב די עגום והפתרון יהיה, לפחות חלקי – להעביר את פסי הייצור לסין היכן שמרוויחים 150 דולר לחודש - כדי לשרוד. גם המתחרים שלנו עשו את הצעד הזה.
המשמעות של זה – פגיעה קשה בכוח העבודה המקומי במערב. עצוב.
מה שלכד את העין בעיקר היו מסכי הענק.
המסכים הגדולים של 110 -102 אינטש של פלסמה ו LCD – שהיו בגודל מדהים – בהם רואים אנשים בגודל אמיתי (!). הם שוקלים כ 300 ק"ג, עולים בין 40,000 ל 100,000 יורו (מטורף!) אבל מאוד מרשימים.
יחד עם זה, לכדו את העין מסכי החוצות הענקיים – בעלי הרזולוציה הנמוכה יחסית אבל עם גודל ענק של מטרים רבים ועוצמת אור מסנוורת – המתאימה לשלטי חוצות. המסכים האלו הפכו להיות דקים -  בעובי של פחות מסנטימטר ובנויים מלדים (LEDS) צבעוניים רבי עוצמה. זה כמובן לא לשימוש ביתי.
ראינו בתערוכה מספר יצרנים שמציגים כבר מסכים שטוחים המראים סרטים תלת-ממדיים ללא משקפיים מיוחדים. יש לעמוד במרחק מסויים ובזוית מוגדרת מול המסך, והתמונה ממש תלת-ממדית ומרשימה ביותר.
בשנה שעברה האיכות היתה נמוכה למדי, השנה – האיכות טובה יותר, אבל זה עדיין "לא זה". בעוד שנתיים-שלוש תבשיל הטכנולוגיה לחלוטין וזהו היה הצעד הבא לצפייה.
יש כמובן לצלם את החומר מראש עם מצלמות וידיאו המצלמות בתלת ממד, אחרת לא מקבלים את האפקט הזה.
הדבר הכי מרשים היה ה 4K - התחנה הבאה לבתי הקולנוע הדיגיטליים וגם אלינו הביתה.
הפורמט הוא בן 4000 פיקסלים (לערך) לרוחב הפריים ו 2000 פיקסלים לגובה. בסה"כ יש בתמונה 8 מיליון פיקסלים. האיכות פשוט מדהימה. אם ניקח בחשבון שפורמט ה HD הנוכחי (1080P) הוא בן 2 מ"פ, והוא נראה מה זה מרשים – זה נראה ממש פיצוץ.
עמדתי ליד מסך בגודל של 60 אינטש שהציג סרטון שצולם ב 4K ולא יכולתי להתיק את עיני ממנו. גם ממרחק קרוב ביותר לא ניתן לראות את הפיקסלים והתמונה היתה חדה בצורה פנומנלית.
זהו העתיד של הקולנוע. לא יותר פילם וצלולואיד. האיכות עולה על כל מה שפילם יכול לתת מבחינת חדות, קונטרסט ורזולוציה, והמדיה היא דיסק קשיח - לא מתכלה ולא נשרט. בבתי קולנוע ברחבי העולם כבר מציגים סרטים ב 1080P והתמונה מאוד מרשימה – וזה רק 2 מיליון פיקסלים. מה יקרה עם 8 מיליון פיקסלים?
צריך כמובן מצלמות וידיאו היודעות לצלם ברזולוציה כזו (הוצגו כבר בתערוכה זו ובתערוכות קודמות השנה), אמצעי נגינה (קיימים כבר) ומקרנים רבי עוצמה המסוגלים להציג תמונה שכזו (ישנם כבר כמה וכמה).
זוהי שירת הברבור של סרטי הקולנוע עשויי הצלולואיד והפורמט הזה, איך לא, יגיע גם אלינו לבית בעוד כמה שנים.
יצרנים רבים הציגו גם מערכות עריכה מבוססות מחשב שזהו שם המשחק כיום, גם לפורמט הזה, המצוי עדיין בחיתוליו.
בסיכום - התערוכה היתה מבוססת רובה ככולה על המסרים הויזואליים החדים והעשירים.
הוצגו עדשות חדשות – אבל למצלמות וידיאו, לא לעולם הסטילס.
העין מוכרת וגם קונה...
תתחילו לפנות לכם מקום למסכי הענק בבית – אי אפשר להישאר שווי נפש כשרואים את החגיגה הזו.
בכתבת המשך אעלה כמה רשמים מצולמים ממה שתיארתי לעיל.

 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק