מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» מאמרי גולשים » פרטים
מאמרי גולשים
נוספה: 12/9/2007
גרסה להדפסה
Share |
הדרך שלי אל ה 40D - מאת דב קליין צפיות: 3928
קרוב ל-5 שנים חלפו מאז שעברתי מ EOS3 האגדית לעולם הדיגיטלי.
בדרך אף השתעשעתי למשך חצי שנה ב-  CP4500.
הבנתם נכון, המצלמה הדיגיטלית המשמעותית הראשונה שלי היתה D10 לה צפינו עתיד מזהיר לאחר ה- D60  שאיך לומר בעדינות לא היתה משהו...
ה-D10 הרגישה יחסית טוב ביד, עם גוף שבנוי היטב ממיטב סגסוגת המגנזיום יצאתי לשטח.
ההתלהבות הדיגיטלית טשטשה בי לפרק זמן מסוים את עליונות הביצועים אליה הייתי רגיל מה-3.
לאט לאט התחלתי להתרגל לחסרונות הדיגיטליים כמו טווח דינמי פחות. מצאתי פתרונות ולא נכנסתי לפלונטרים. אבל עם תום תקופת ההיכרות. מיד חלו אצלי געגועים עזים לתפקודה של ה-3 המדהימה.
7.5 תמונות בשניה, 45 נקודות פוקוס עוקב ללא שום פספוס, מיקוד אוטומטי מהיר בטירוף, מד אור מדהים, ואיך לא - FF .
ה- 10D  היתה רחוקה רחוקה ממה שהורגלתי. נשכתי שפתים ועבדתי בהתאם למגבלות.
הזמן עשה את שלו והטכנולוגיה החלה מתקדמת בצעדים לא קטנים.
מהצד של קנון יצאו ה-20 וה 30 מהצד של ניקון ה-70 80 וה-200. ואילו אני "תקוע"  ב10D.
חיכיתי למצלמת FF (שעוד תבוא באפריל).
לפתע יצאה קנון עם ה D5 שהראתה לעולם איכות תמונה מהי. אבל מבחינתי הרגשתי שאני לא מוכן לשלם 3300 דולר. חשבתי ועודני חושב שהמחיר לעומת הביצועים (לא של התמונה) לא שווים לדעתי את הסכום הגבוה הזה, בינתים המחיר הינו 2500 דולר, אך גם זה לטעמי יקר.
הפיתוי ל-5D כל הזמן היה קיים אצלי בעיקר בשל העינית הגדולה, איכות התמונה, מיקוד בתנאי אור נמוכים ועוד כמה דברים.
מה לומר לכם חברה, ההתאפקות הזאת לא קלה.
ואז יום אחד יצאה אל העולם ה-40D. חשבתי לעצמי כמה טוב היה אילו היו עושים 5D  עם התוספות של ה-40D  על כזאת חיה הייתי מוכן כבר לשלם את הסכום.
ביחד עם אשתי חשבנו והחלטנו על תוכנית לשלב את 2 העולמות 1.6 + FF.
בצורה זאת נרוויח כמה דברים בראשון, לה תהיה מצלמה מודרנית איכותית ולי תהיה ה-5D  מסדרה II כך נוכל לחזור לזמנים ששנינו צילמנו ביחד.
על כל מצלמה היתה עדשה אחרת ובהתאם למטרת הצילום הינו מחליפים את המצלמה.
המחשבה הזאת לשלב  1.6 + FF נותנת לצלם מרחב אפשרויות נפלא גם לטלה וגם לרחבה. מצד אחד ניתן להרוויח "תוספת" של 60% באורך המוקד, מצד שני להרוויח את הזויות הרחבות והנורמל.
את הרעיון הזה סיפרתי לכמה מחברי שהביעו אף הם שביעות רצון ומוכנות לעשות כן.
אתמול בבוקר אמרה לי אשתי, למה לחכות ל-5D? אפשר להתחיל ליהנות מה-40. ביחד נסענו ללקט אחת.
ובכן, אין טעם שאתחיל לפרט את מפרטי ה-40 שכתובים היטב ב-3 אתרים גדולים, אלא לספר לכם על ההרגשה מזוית אישית שלי.
הארגונומיה ואחיזת המצלמה מאוד נוחים, יותר מה-10D , ממש כיף לאחוז בה. למשל, למרות שהגודל שלהן כמעט וזהה אצבע הזרת שלי מצליחה לחבק את ידית האחיזה בעוד שב-10 היא היתה מונחת מתחת לידית.
הכפתורים ממש נגישים ונוחים להפעלה, למי שמגיע מהעולם של קנון יתרגל מאוד מהר.
העינית עברה ניתוח טוב ומאפשרת התבוננות טובה גם בפינות ללא מאמץ, בהירותה בהחלט משביעה רצון, היכולת להתבונן בעינית ממרחק גדול יותר יחד עם כושר ההגדלה משופר מאפשרים לצלם שליטה טובה בקומפוזיציה מבלי לעייף את העין...
למי שכמוני הרגיל להתבונן בצג של 1.8" הקפיצה ל-3" פשוט יוצרת תחושה של "קולנוע בייתי" אין צורך להתאמץ ולראות את הפרטים. צבעי המסך, זווית הצפייה, והבהירות נעימים להתבוננות ומותאמים היטב לעבודה מקצועית אפילו מאומצת.
התפריטים עברו שינוי דרמתי, תפריט ממשק משתמש (GUI) מעוצב טוב מאוד ונוח להתמצא, הפונטים גדולים וברורים.
ניתן לבנות תפריט favorite ואליו להכניס את כל הפרמטרים שאליהם אתם ניגשים יותר.
הרעיון הזה טוב מאוד ומאפשר זריזות בעבודה.
הקליק, תענוג. צליל שקט ביחס ל 20 ו 30, משהו שמזכיר את ה-10. מהירות תגובת המראה-תריס ממש טובה היא מזכירה את אחיותיה המקצועיות. זמן ה-BLACK OUT שופר, אני לא יודע להצביע על נתון כמותי. אך בתחושה ניתן להרגיש בשינוי החיובי.
מהירות המיקוד האוטומטי ממש תענוג בכל תנאי תאורה. כל נקודות הפוקס מוצלבות דבר שמגביר את הרגישות לשינויי קונטראסט אנכיים ואופקיים וללא ספק משדרג את איכות המיקוד האוטומטי ומהירותו.
נקודות הפוקוס קטנות כמו ב-20 ו 30. מבחינתי זה מצויין כי ניתן לכוון את הפוקוס לאובייקטים קטנים בדיוק גבוה. למשל ביצוע פוקוס מדוייק בול באישון של העין ולא על הגבה.
איכות התמונה טובה מאוד גם ברגישויות הגבוהות, אין לי כעת נתון השוואתי ביחס למצלמה אחרת, אבל מבחינה תחושתית זה נראה טוב מאוד והפעלת NR (פונקצית הפחתת רעשים מובנית במצלמה) בהחלט עושה עוד פלאים. בהמשך אעלה כמה דוגמאות ויזואליות.
אם מישהו מעוניין להצטרף או לנדב את מצלמתו לצורך השוואה בין דגמים שונים בהחלט אשמח לעשות כן באופן אובייקטיבי והגון. מהירות ההדלקה נהדרת בעיקר למי שמגיע מעולם ה-D10שבו יכולתי להדליק את המצלמה ובינתיים ללכת להכין איזה קפה טוב עד שתועיל בטובה להדלק.
פונקצית ה- LIVE VIEW חביבה וקלה להפעלה וניתן לצרף רשת על המסך לצורך קימפוז במצב זה.
ניתן להפעילה ממחשב מרוחק או מהמצלמה עצמה.
יריתי צרור קצר של כמה תמונות, נחמד לראות איך נוצרים להם 6 תמונות בשניה ממש מכונת יריה עם קצב שבהחלט מתאים לרוב האפליקציות ואולי לכולן.
אהבתי את הוספת מהירות סנכרון הפלש ל-1/250 שניה, את המהירות הנוספת עד ל 1/8000 שניה, והיכולת לדלג בקפיצות אסא של 1/3 סטופ. מאוד מצאה חן בעיני הפונקציה של AUTO ISO .
מהרשת הבנתי שקנון סירסו את הפונקציה הזאת . למה לא אפשרו מעבר אוטומטי מ-100 ל 3200?
נו נו נו.. קנון. לי באופן אישי זה לא מפריע, ויותר חשובה לי האפשרות לראות את האסא בעיינית כמו גם את העובדה שהמצלמה ממותגת לצילום ש/ל מוצגת בעינית.
לסיכום אני יכול לומר שזאת מצלמה אחרת ולא עוד שידרוג...
קנון עשו כאן עבודה ממש טובה בעיקר כשמדובר במחיר של 1300 דולר!!!
Model: Canon EOS 40D Exposure Time: 1/90sec F Number: 8 Focal Length: 75mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 800 Metering Mode: Pattern White Balance: Auto white balance Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode Date Taken: 2007:09:12 17:36:22 Color Space: sRGB

ולבדיקת רעשים ל- 40D חיפשתי תנאים גרועים בגווני ביניים:
1. תאורת טונגסטן 60W
2. צילום ב-RAW - המשמעות אין התערבות של המצלמה בתמונה.
   ז"א כך היא יוצאת מהחישן ללא עיבוד בכלל! רגישות 1600 אבל עם פיצוי חשיפה שלילי של  מינוס אחד המשמעות היא 3200 אסא.
3. פיתוח ב-DPP גרסה 3.1.
4. קרופים בוצעו ב-PS
5. אין שם עיבוד תמונה לא חידוד וממש כלום!
6. בתוכנת DPP ביצעתי הפעלת NR
   תוכלו לראות קרופים 100% כאשר הפעלתי:
NR=LOW NR=HIGH NR=OFF   
נא להגדיל את התמונה ל-100%
תשפטו בעצמכם...

המשכתי לבצע את הניסויים בדיקת ל-ISO NOISE אך הפעם נתתי למצלמה לבצע את העיבוד כמו שהיא תוכננה אליו.
צילומים ב-JPEG. מיותר לציין שאין כאן עיבוד,  שום התערבות שלי לא בחידוד ולא בשום אמצעי אחר.
לפני שאמשיך בדוגמאות אני רוצה לבשר לכם שאת אלה ביצעתי על חצובה במוד של LIVE VIEW. החוויה נפלאה!
איך לא חשבו על זה קודם? השתמשתי בצג המצלמה, ביצעתי פוקוס ידני. ניתן מאוד לדייק בפוקוס היות ויש את היכולת להגדלה פי 10. באמצעות הג'וי סטיק מנווטים לנקודת הפוקוס הרצויה ועליה בפוקוס ידני מגיעים לדיוק מאוד גבוה.
לאוהבי המאקרו והסטודיו צפויה חוויה נפלאה, ושלא נדבר על אותו הדבר כשהשליטה והתצוגה הפעם היא מלפטופ... על כך בפעם אחרת.
ISO1600 NR=ON
Model: Canon EOS 40D Exposure Time: 1/4sec F Number: 8 Focal Length: 47mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 1600 Metering Mode: Pattern White Balance: Auto white balance Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode Date Taken: 2007:09:15 19:38:11 Color Space: sRGB

crop 100%
Model: Canon EOS 40D Exposure Time: 1/4sec F Number: 8 Focal Length: 47mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 1600 Metering Mode: Pattern White Balance: Auto white balance Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode Date Taken: 2007:09:15 19:38:11 Color Space: sRGB

ISO3200 NR=ON
Model: Canon EOS 40D Exposure Time: 1/10sec F Number: 8 Focal Length: 47mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 3200 Metering Mode: Pattern White Balance: Auto white balance Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode Date Taken: 2007:09:15 19:38:24 Color Space: sRGB

ISO1600 NR=OFF
Model: Canon EOS 40D Exposure Time: 1/4sec F Number: 8 Focal Length: 47mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 1600 Metering Mode: Pattern White Balance: Auto white balance Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode Date Taken: 2007:09:15 19:39:56 Color Space: sRGB

ISO3200 NR=off
Model: Canon EOS 40D Exposure Time: 1/8sec F Number: 8 Focal Length: 47mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 3200 Metering Mode: Pattern White Balance: Auto white balance Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode Date Taken: 2007:09:15 19:40:09 Color Space: sRGB

 
 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק