מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» הפן הטכני » פרטים
הפן הטכני
נוספה: 16/7/2007
גרסה להדפסה
Share |
על רגל אחת צפיות: 2637
לא סוד הוא שאני לא אוהב להיות סבל, הגב שלי נוהג להתמרד קשות. לא סוד הוא שגם הרבה אנשים אחרים לא אוהבים לסחוב ערימות של ציוד כבד ובסוף לגלות שבקושי השתמשו בחלק קטן ממנו.
כשאין ברירה – ולוקחים עדשות גדולות הכל נהיה כבד, אבל מה לא עושים כדי לצוד את הצילום האולטימטיבי?.
המהדרין – לוקחים איתם עדשת 500 מ"מ ששוקלת 3-4 ק"ג, מצלמה, עוד כמה עדשות נלוות ומכפלים, חצובה של 3 ק"ג לפחות (אם היא מקרבון, מאלומיניום יכולה להמריא ל 5-6 ק"ג), ראש חצובה כמו WIMBERLEY – ולמה הגענו? 12-15 ק"ג של סבלות.
זה נחמד כשעושים תרגולת לקראת האולימפיאדה בהרמת משקולות, אבל לפעמים הגב מוחה נמרצות.
לפני כמה שנים ניסיתי דרך אחרת – מונופוד, או חד-רגל.
האמת המרה – לא הסתדרתי איתו. הבטתי בעיניים כלות בכל אותם צלמי טבע המציבים עדשת 600 מ"מ מפלצתית על חד-רגל ושולטים בציוד ביד רמה.
גם צלמי הספורט עם ה 400/2.8 שלהם על חד-רגל גרמו להרגיש כמו שלומפר. לא חשוב מה שלא ניסיתי, לא הצלחתי להסתדר עם זה ומכרתי אותו.
בסוף הלכתי על חצובות קרבון קלות, אבל הבעיה היא הקיפול והפתיחה שלהן. לא ממש ידידותי וגוזל זמן יקר.
לפני כמה זמן נפל לידי חד רגל מעניין ולמרות הרתע שלי והזכרונות המרים החלטתי לתת לו צ'אנס.
הסיכוי שהצ'אנס יעבוד היה קטן, כי זהו חד רגל לוידיאו שיכול לעמוד על פי היצרן רק ב 2 ק"ג של משקל (מצלמת DV?) שוקל בעצמו 700 גרם ויש לו רגליים קטנות למטה, כמו רגלי חצובה מתקפלות.
הצעצוע הוא של מנפרוטו דגם 560B. על פניו – ממש לא לעניין.
כך הוא נראה:
Model: Ixpress 96 - Flash Sync Exposure Time: 1/60sec ISO Speed Ratings: 50 Date Taken: 2006:03:15 18:58:49 Color Space: 65535

מה ששבה אותי זה שיש לו בעצם מין ראש קטן מובנה, והתנועה ליד הרגל שלו נעשית על כדור מתכת קטן ומנגנון FLUID שממש נוח לשימוש. תנועת הראש יחד עם התנועה על הבסיס שלו יוצרת כמעט את כל אפשרויות התנועה הנדרשות.
כדי לאפשר לי לעבוד עם עדשה ארוכה יותר (200 מ"מ מאקרו) צריך הייתי להזיז את מרכז הכובד אחורנית. עם הראש עצמו אי אפשר, אבל אפשר להרכיב עליו מחלק - אם של מנפרוטו או של ARCA SWISS ובתוך המחלק להניע את העדשה עם המצלמה קדימה ואחורה למציאת שווי המשקל האופטימלי.
עם עדשות קצרות או קלות – אין בזה צורך.
מה לומר – לקחתי את זה לניסוי כלים בשטח בגן הבוטני, וההצלחה היתה גדולה.
אחת הבעיות הגדולות בצילום מאקרו היא התזוזה של הצלם. כל מילימטר מוציא אותך מהפוקוס של מה שרצית שיהיה חד.
עם חצובה, בגלל מיפתח הרגלים אי אפשר להתקרב, אבל עם הצעצוע הזה - ניתן להטות אותו קדימה או אחורה ולהשאיר את המצלמה מפולסת, אפשר לסובב בקלות ימינה ושמאלה, להטות ימינה ושמאלה ובעצם, מתאפשרות יותר דרגות חופש ממה שמאפשרת חצובה רגילה.
אפשר אפילו להעמיד את כל העניין בזהירות בשווי משקל לצילום עצמי, אבל לא העזתי להסתכן, וגם לכם לא ממליץ. התנועה של המראה והתריס עלולה להצניח אותו בבושה לרצפה עם הכל עליו.
שיטת העבודה שלי - מחזיקים את המצלמה ביד אחת ותומכים בעדשה מלמעלה ביד השניה. פשוט ביותר ועובד.
נכון שעברתי על כל כללי משקל לעומת יכולת נשיאה של החצובה, אבל עם התוצאות אי אפשר להתווכח.
עם העדשות הארוכות שלי אמשיך לקחת את החצובה האימתנית ואת הראש הגדול אבל כמעט לכל שימוש אחר בתנאי תאורה טובים או לקויים, אמשיך לקחת את החד-רגל החמוד הזה.
הצעצוע לא יקר יחסית (עולה כ 165 דולר בארץ לפני מע"מ), יש לו אפילו רצועה לתליה על אמת היד.
למטרות לא קריטיות, יכול להיות בן לוויה קל וחביב. ממליץ עליו בחום.
לסיום, דוגמה לצילום בעזרתו בגן הבוטני במהירות חשיפה נמוכה יחסית למאקרו – 1/160 שניה:
 
Model: NIKON D200 Exposure Time: 1/160sec F Number: 5.6 Max Aperture Value: 4.4 Focal Length: 200mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 ISO Speed Ratings: 125 Metering Mode: Center Weighted Average White Balance: Auto white balance Flash: Flash did not fire Focal Length In 35mm Film: 300 Date Taken: 2007:07:14 12:01:48 Color Space: sRGB


 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק