מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» דו"חות ומבחנים לציוד » פרטים
דו"חות ומבחנים לציוד
נוספה: 3/4/2007
גרסה להדפסה
Share |
לראות לשמוע וליהנות צפיות: 2191
עולם המקרנים והמסכים השטוחים חדר לבתים רבים, והמושג קולנוע ביתי נישא כיום בפי כל.
האפשרות לראות סרטים בבית באיכות גבוהה גרם בכל העולם להרבה בתי קולנוע לסגור את שעריהם והפיתוי של אולמות אינטימיים וכסאות מרופדים לא היה פיתוי מספיק גדול להביא את הצופים אליהם.
הטלויזיה הישנה והגמלונית פינתה את מקומה למסכי LCD ופלסמה שטוחים או למקרני וידיאו התלויים מהתקרה או שמונחים על מדף. בנוסף המחירים הנמוכים יחסית של מערכות הקול הנלוות (מי חלם לפני שלוש-ארבע שנים לקנות רסיבר רב ערוצי איכותי במחיר של 1500 ש"ח?) השלימו את החוויה הביתית להרבה אנשים.
רוב המסכים השטוחים, אם לא כולם, עושים באופן אוטומטי פעולה הנקראת De-interlace המבטלת את השורות המרצדות של הטלויזיות הישנות. התצוגה חלקה, ללא ריצודים, וחושפת את איכויות השידור הנמוכות יחסית הנהוגים בארצנו. זהו נושא לכתבה אחרת – הכיצד אין כאן איש מתקומם על האיכות הירודה של השידורים בהשוואה לארצות המערב והתשלום הכפול האבסורדי של אגרת טלויזיה מחד ותשלום לחברות הכבלים / חברת הלווין מאידך. בשביל מה שאנו משלמים מגיע לנו איכות גבוהה יותר, אבל זה כבר לפעם אחרת.
אצא מהנחת היסוד שיש לכם מסך שטוח גדול דיו ו/או מקרן וידיאו המיועד לקולנוע ביתי.
קיימים בעולם, והחלו להופיע גם אצלנו, ממירי טלויזיה ספרתיים הכוללים דיסק קשיח המאפשרים לנו לראות ערוץ אחד בשעה שהממיר מקליט את הערוץ השני לצפייה מאוחרת יותר – מין תחליף לוידיאו הישן והטוב ששימש לנו כלי לניוד הזמן.
ברצוני לתאר לכם קבוצה חדשה יחסית של מכשירים שעושים הרבה יותר מכך, וכל כולם מיועדים להנאת הקולנוע הביתי עם עוד כמה פיצ'רים מרתקים.
אנו מצויים כיום בתחילת הדרך של כניסת שידורי ה HD (וידיאו באבחנה גבוהה) לבתי הצרכנים. בהרבה ארצות בעולם החלו שידורים כאלו, שמה שמאפיין אותם הוא איכות תמונה מדהימה. את איכות הסאונד המדהים כבר טעמנו מזמן, אבל פירוט גבוה של תמונה רובנו טרם ראה.
רק כדי לסבר את העין, איכותה של טלויזיה מהדור הישן, אפילו עם פעולת De-interlace (סילוק אפקט האריגה) מגיעה לרזולוציה של VGA ישן - משהו של 500X500 או 640X480  שנותן לנו ויזואלית כ 250,000 פיקסלים (רבע מגאפיקסל) לצפייה בהם (בערך הרזולוציה של המסכים הקטנים שיש לנו מאחורי המצלמות...) הטלויזיה גבוהת האבחנה מגיעה כיום עד ל 1920X1080 פיקסלים ( 1080P).
זהו שווה ערך לכשני מיליון פיקסלים  - 2 מ"פ, פי 8 מהטלויזיה המתקדמת של העבר!
התוצאות הויזואליות ממש מדהימות, ניתן להתקרב עוד ועוד למסך ולגלות את הפרטים הרבים החבויים בתמונה.
הבעיה – רק מספר קטן של מקורות וידיאו גבוה אבחנה קיים כיום, ביניהם ה PS3 של סוני ונגני ה DVD משתי השיטות המתחרות השונות – ה BLU Ray של סוני (זו אינה טעות כתיב) וה HD-DVD של טושיבה. העולם התחלק לשתי השיטות השונות שאינן תואמות אחת את השניה ובשל כך, הלקוחות מצביעים ברגליים. גם כמות התכנים לקנייה ולהשכרה עדיין נמוך מאוד.
לכן, התחילו להופיע בעולם נגני HD אלטרנטיביים, מובני דיסק קשיח, שמהם אתאר אחד שיש לי הכרות אישית איתו.
המוצר עליו אני מדבר נקרא TVIX וניתן לרכישה אפילו בארץ. זוהי קופסה שנראית כחבית קטנה או בצורה מרובעת (ישנן כמה גרסאות). זהו נגן שאפשר להכניס בתוכו דיסק קשיח בנפח כאוות נפשכם ויכולת כיסכם.
למכשיר מגוון רב של חיבורים – יציאות וידיאו רגיל, וידיאו סופר, וידיאו רכיבים (קומפוננט), יציאת אודיו אנלוגי וסיפרתי (קואקסיאלי ואופטי). קיימת גם יציאת וידיאו ספרתי – DVI למסכים שתומכים ביציאה כזו ומשם מגיע הוידיאו גבוה האבחנה ביותר (1080P).
בנוסף, ישנו לקופסה חיבור USB 2 לגישה לדיסק הקשיח שלה והיא משמשת גם כ HOST של USB 2 לחיבור דיסקים חיצוניים נוספים. ואם כל זה לא מספיק – יש לה גם חיבור רשת.
מחברים את כל כבלי היציאה למסכים שלכם, את האודיו הדיגיטלי והאנלוגי לרסיבר שלכם ואת הקופסה לרשת המחשבים (אפשר גם לרשת אלחוטית מהירה).
קודם כל, צריך למלא את הדיסק בתוכן. את תוכן הוידיאו אפשר למלא מ DVD חוקיים שלכם שעשיתם להם RIP ומכמה אתרי אינטרנט שמאפשרים בתשלום חודשי קבוע להוריד תכני HD.
קופסת הפלא יודעת לשדר בכל רזולוציה שאמצעי הצפייה שלכם מאפשר. אם הרסיבר שלכם כולל גם כניסות וידיאו (ורוב הרסיברים של ימינו כולל).  ניתן להשתמש ברסיבר גם כממתג (Switcher) בין הכניסות השונות או להשתמש בממתג חיצוני לא יקר זה על מנת לצפות בממיר הכבלים או במקורות וידיאו חיצוניים אחרים כמו DVD או וידיאו.
אחרי כמה הגדרות פשוטות (כולל הגדרות רשת), ניתן לבצע את הפעולות הבאות עם קופסת הפלא:
1. לבחור רזולוציה ולנגן מתוכה את סרטי ה DVD הישנים שלהם (שעשיתם להם RIP לתוך המכשיר) באיכויות הרבה יותר גבוהות מהמקור.
2. להציג תכני HD שהורדתם (באופן חוקי) מהרשת. יש לקחת בחשבון שתכני HD הם גדולים מאוד, וסרט HD שמתנגן ב 1080i יכול בקלות להגיע לנפח של 12 ג"ב ויותר. האיכות והצליל מהממים.
3. באם חיברתם את הקופסה לרשת, תוכלו להגיע דרכה למחשב שלכם ולנגן מתוכו את הסרטים. האיכות מצויינת אם חיבורי הרשת שלכם תקינים ומהירים.
4. תוכלו לנגן קבצי אודיו – MP3, WMA וכ"ו דרך הרסיבר שלכם בסלון - כאלו שהעתקתם לקופסה או שמצויים במחשב שלכם (!).
5. תוכלו להציג על המסך צילומים שלכם ישירות מהמחשב או מהקופסה באיכות מדהימה (אפשר להקטין אותם ועדיין לקבל איכות מפתיעה על המסך). הקופסה יודעת להריץ ספריית תמונות כרצף של שקפים ללא צורך במחשב נייד.
לאחר זמן קצר תגלו שדיסק של 500 ג"ב לא יספיק לכם וחלק מהסרטים תריצו מהמחשב שלכם דרך הרשת . במקום לחפש את ה DVD שעשיתם בעצמכם או שרכשתם בכל הבית, אין קל מבניית JUKE BOX בתוך הקופסה הזו ולאפסן את נגן ה DVD בנפתלין. סרט DVD נטו גוזל נפח של 4 ג"ב. 100 סרטים יגזלו נפח של 400 ג"ב, ותוכלו בכל עת לנגן מה שבא לכם מהקופסא או מהמחשב.
המערכת גם מאפשרת עם תוכנת FTP פשוטה להעביר אליה או למחוק מרחוק סרטי DVD ממנה. 
חגיגה מומלצת ביותר, והאיכות הסופית פשוט מדהימה.
מחיר הקופסה בארץ כ 1700-1800 ש"ח, לא כולל דיסק קשיח.
כעת ישנה אפשרות להראות לחברים שלכם את מיטב תמונותיכם, לנגן בקלות מוסיקה תוך כדי כך או בנפרד ולראות סרטים באיכות שכמעט ואין שניה לה מערכת בידור ביתית מושלמת.

 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק