מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» סקירת תערוכות » פרטים
סקירת תערוכות
נוספה: 11/3/2007
גרסה להדפסה
Share |
תערוכת ה PMA 2007 – חידושים ואכזבות צפיות: 2460
תערוכת ה PMA שנערכה בלאס וגאס בין 8-11 למרץ 2007, הביאה איתה מספר חידושים ולא מעט אכזבות.
העיניים היו נשואות לשחקניות הגדולות – קנון, ניקון, פוג'י, סוני, פנטקס ועוד כדי לראות מה התחדש אצלן ואחר כך, חיפשו העיניים מה התחדש אצל האחרות.
הדו"חות על התערוכה, החשובה כל כך בעולם הצילום, מפורסמים בכל אתרי הצילום בעולם, עם דיווח און-ליין מהמקום כדי להגביר את הדרמה, אבל האם באמת היתה דרמה?
לקוחות שתי החברות המובילות שמחו והתאכזבו בעת ובעונה אחת.
מה עשתה קנון לקראת התערוכה הזו? במה שימחה ובמה אכזבה את לקוחותיה?
החידוש אצל קנון היתה כמובן מצלמת ה 1DMK3 שהיא גרסה חדשה, כמעט מתוכננת מלמטה של ה MK2N. זו מצלמה מהירה, עתירת פיקסלים ופיצ'רים – אבל בניגוד לציפיות – עם מקדם קיטוע 1.3 (שכולם כבר חזו את מותו) ולא FF. הגאווה עלתה במחנה קנון על מצלמת דגל חדשה, שאני מעריך שתמלא את ההבטחות שפיזרה – אבל המחיר כואב מדי לחובבים.
צלמי אירועים, ספורט ועיתונות יחגגו איתה, אבל האם לילד הזה פיללו הקנוניסטים? היו דיבורים על מצלמת FF חדשה, אפילו שתיים – אחת שתחליף את ה 1DSMK2 עם כמות פיקסלים שתחצה את קו ה 20 מיליון, ואחת שתחליף את ה 5D אחרי כל המשוב שהמצלמה סיפקה ליצרן, ויש מה לשפר בה.
הקנוניסטים גם פנטזו על מצלמה שתחליף את ה 30D שלכל הדעות זמנה עבר, אך לא קרה דבר בינתיים.
קנון עשתה צעד נבון ושדרגה את עדשת ה 16-35 / 2.8. הגרסה הקודמת, למרות חדותה הגבוהה, אפילו בצמצם פתוח סבלה מבעיות קשות של CA (עיוותי צבע) ומבעיות של פלייר שלא מתאימות לתג המחיר שלה. את זה קנון כנראה שיפרה בגרסה החדשה עם אלמנטים אספריים ואלמנטי UD.
קנון גם הציגה גרסת פלש משופרת ושמונה מצלמות P&S חדשות, שביניהן ראויה לציון מצלמה אחת –  ה TX1 שיש בה חדשנות במבנה הארגונומי שלה, בעובדה שהיא מצלמת סטילס משובחת של 7 מ"פ וגם מצלמת וידיאו HD. כאן אנחנו רואים נסיון רציני לגשר בין שני העולמות.
מנגד, ציפו הניקוניסטים עד בוש להכרזה על הD3 האגדתית, מצלמת ה FF הראשונה של ניקון, ומאום לא קרה. בכל המצלמות שמתחת לה, אוהדי ניקון מרוצים.
רצו פנטזיות על ה D3 עם 24 מ"פ, קרופ פקטור של 1.1 או FF וכל מיני סיפורים אחרים, אך ההר הוליד עכבר - בינתיים. גם לא הגיע תחליף ל D2HS הפתטית.
אבל ניקון הפתיעה את כולם עם עוד מצלמת מתחילים – ה D40X – הפעם של 10 מ"פ ואף היא משתמשת רק בעדשות AFS. זה היה מסע "סתימת פרצה" מול ה 400D של קנון בגלל ריבוי המ"פ שלניקון לא היתה תשובה עליו בליין המתחילים בצילום.
אף ניקון ירתה לשוק שמונה מצלמות P&S כשאחת מהן ראויה לציון – ה P5000 – מצלמה שבנויה באותו סגנון קלסי של ניקון, בסגנון שהכניס אותה לשוק ה P&S ושמר אותה שם מובילה כמה שנים עד שהבכורה ניטלה ממנה על ידי קנון, סוני וקודאק. הזלזול בתכנון מצלמות ה P&S של ניקון בשנתיים האחרונות היה מקומם, וזרק את ניקון החוצה מהמיינסטרים. אולי זו סנונית שמבשרת את חזרתה לשם, אולי זו תהיה אנקדוטה חולפת.
אף ניקון שידרגה עדשה אחת – את ה 55-200 הפלסטית והוסיפה לה VR – צעד ברור לכיוון המתחילים בעולם הצילום.
השחקנית המסקרנת הבאה – סוני. כולם ציפו שבתערוכה היא תציג מחליפה לאלפא ודובר על מצלמת FF ראשונה שלה. מה שהוכרז והוצג היו 12 מצלמות P&S ושני דגמים גמלוניים -  שרחוקים מאוד משלב הייצור שלהם של שתי מצלמות DSLR. רב הסתום על הגלוי בדגמים הללו, אבל המסע נועד לשמור את אלו המצפים לשינוי דרמטי אצל סוני מלברוח למתחרים. סוני גם הציגה מאחורי זכוכית עבה כמה עדשות גדולות וקטנות שגם שם רב הסתום על הגלוי. הצהרת כוונות בינתיים ותו לא. בסה"כ – אכזבה.
פנטקס – אכזבה גדולה. חמש מצלמות P&S ושתי עדשות חדשות שמתאימות לפורמט דיגיטלי (כוכבית). העדשות הן 16-50 /2.8 ו 50-135 /2.8 והחידוש – מנוע מיקוד מהיר -  SDM.
אולימפוסשמונה מצלמות P&S חדשות, שני DSLR של 10 מ"פ ו- Live Preview והצהרת כוונות עלומה על מצלמת הדגל הבאה שלהם שתגיע אולי בסוף השנה. את הסיפור הזה אנחנו כבר שומעים שנתיים. בנוסף, הכריזה אולימפוס על סדרה של שש עדשות ומכפל, כולן תואמות את פורמט ה 4/3. היא ממשיכה בדרך ה 4/3 שלה, כמעט לבד בתקווה שמתישהו ירד אצל האחרות האסימון. סיכוי קטן.
סמסונג הציגה לקראת התערוכה ובמהלכה 13 מצלמות P&S  חדשות – כדי לומר גם אנחנו כאן, אבל לא מעבר לזה. האם נטשה את אפיק ה DSLR ?  ימים יגידו.
פאנאסוניק10 מצלמות P&S ושתי עדשות של לייקה ל DSLR שלה. אם ניקח בחשבות שהעדשות מתאימות למקדם קיטוע של 2, ועדשת ה 25/1.4 של לייקה בעצם תיראה כמו 50/1.4, זה נראה בזבוז אדיר של תכנון הנדסי אופטי.
פוג'י הציגה שבע מצלמות P&S ואחת נוספת לצילום באינפרא אדום. משום מה, פוג'י עוד מאמינה במצלמות דמויות SLR כשכולם כבר ירדו מזה. מה הטעם להשקיע בדמוית SLR כשבאותו מחיר כבר קונים DSLR? באיזה עולם פוג'י חיה?
לייקה הציגה רק מצלמת P&S אחת – ה C-LUX 2 בת 7 המ"פ, שהיא בעצם עותק של מצלמת ה FX30 של פאנאסוניק. אכזבה גדולה.
קודאק הציגה 7 מצלמות P&S. שום דבר לכתוב הביתה חוץ מהתמחור האולטרא-אגרסיבי. קודאק תשמר את מעמדה בין המובילות בשוק בזכות התמחור הזה.
למגרש נכנסה שחקנית חדשה – ג'נרל אלקטריק – הענק האמריקאי, עם שמונה מצלמות P&S חדשות. לחברה הזו יש כוח ושרירים כמעט כמו לכולן יחד, ואם היא החליטה להיכנס לעולם הצילום, היא תעשה שם מהפכה.
סיגמה הציגה מצלמת P&S עם חיישןFoveon  גדול ועדשה קבועה שוות ערך של 28 מ"מ בפורמט 35 מ"מ. הם ממשיכים לספר לכולם שזו מצלמה בת 14 מ"פ, כשבעצם זו מצלמה של 4.6 מ"פ X3 שכבות. בעדשות – עשתה סיגמה גלים גדולים – היא הכריזה והציגה את המפלצת הגדולה מכולן 200-500 /2.8 עדשה ענקית אבל נטולת מנוע מהיר ומייצב. לא נורא – בקרוב יצא דגם חדש עם מייצב ואחרי חצי שנה עוד דגם עם מנוע מהיר... הכל בתשלומים. בנוסף, הציגה סיגמה עדשת 18-200 חדשה, עם מייצב, אבל בלי מנוע מיקוד מהיר (HSM). בעוד חצי שנה היא תצא גם עם מנוע מהיר...
טמרון הציגה שלוש עדשות חדשות -  18-250, עדשה מעניינת – 28-300 עם מייצב (VC) – לראשונה אצל טמרון ועדשת 70-200 / 2.8 – לומר, גם אני כאן!
חברת Lensbabies ממשיכה לעשות צחוק מכולם ולהראות שהמלך עירום – עם גרסה חדשה של עדשת העיוותים ה"יצירתית", שאפשר לשחזר את פעולתה עם קצת וזלין על הפילטר...
בתערוכה הוכרזו גם הרבה מדפסות חדשות, כרטיסי זיכרון והרבה גדג'טים סביב נושא הצילום, שלא ארחיב עליהם את הדיבור.
בסה"כ, אבולוציה נאה בעולם הצילום שלנו, אך לא ממש רבולוציה.
נמתין בסבלנות לתערוכה הבאה – ה Funk – או הIFA בברלין שתתחיל ב 31/8 עד ה 5/9 השנה. עוד כחצי שנה. צפויות כמובן הכרזות במשך הזמן, ובאפריל כנראה נתבשר על כמה דברים מעניינים מצד הגדולות. לזה, כבר לא נצטרך להמתין יתר על המידה.


 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק