מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» מוצרים חדשים והכרזות » פרטים
מוצרים חדשים והכרזות
נוספה: 20/2/2007
גרסה להדפסה
Share |
החדשות האחרונות מניקון – פברואר 2007 צפיות: 2301
לקראת ה PMA הקרב ובא, הכריזה ניקון על סדרה חדשה של מצלמות COOLPIX מתוצרתה, שמונה מצלמות בסה"כ.
לפני ארבעה חודשים, בנובמבר 2006 התנבאתי שכך יקרה ומה שחשוב בהכרזה החדשה הוא לא התקיימות התחזית שלי אלא החזרה של ניקון לצלמים. בשנתיים האחרונות הונחתו לשוק מניקון סדרות של מצלמות P&S שרובן ככולן היו מיועדות ל"צלמנים" לא לצלמים.
היה ברור כי ניקון הצטרפה לשאר היצרנים בטיווח לכיוון המכנה המשותף הנמוך ביותר – צלמני סופשבוע או צלמנים מזדמנים, שהמרחק ביניהם לבין צלמים שזהו תחביבם או מלאכתם, רחוק מאוד.
צר היה לי לראות את ההיסחפות של ניקון לכיוון המצלמות  הזולות, האוטומטיות, הפלסטיות שנתנו ביד תחושה של צלם וזרוק, כמו המצלמות החד פעמיות של הפילם.
לא רוויתי עונג גם מהמתחרים של ניקון, שהפלסטיות נודפת מהמצלמות שלהן באותה מידה.
עברו לי ביד באותה תקופה שלוש-ארבע מצלמות של קנון, שתיים של ניקון ואחת של פוג'י כשהמכנה המשותף שלהן היה תחושה של זולות ביד וזלזול בצלמים.
פחד היה לגעת בכפתורי הפלסטיק המוכספים, ונתבקשתי לא מעט פעמים לעזור לאנשים לתקן את הלחצנים והחוגות שפשוט נשרו מהמצלמות. כמובן שלא יכולתי לעשות זאת, כי החלקים שנשרו היו שבורים. כשפנו אותם אנשים למעבדות של היבואנים, הם נדרשו לסכומים כאלו דמיוניים עבור התיקון - שפשוט לא היה כדאי.
כאדם שמתעסק עם נושא הצילום כבר כמעט 40 שנה, זה חרה לי. הזילות היתה נוראית.
נכון, העולם הולך ונכבש על ידי המצלפונים (טלפון סלולרי+מצלמה) וכל אחד יכול להקליק – אבל המרחק בין זה לבין צילום מתוכנן ומוקפד הוא כמו בין שמים וארץ.
מדוע בכלל עברו לי ביד מצלמות P&S?
משתי סיבות עיקריות. אחת, אני מאמין שגם אם יש לכם DSLR מתקדמת, רצוי שתהיה עוד מצלמת P&S קטנה בכיס – כי ניתן לעשות איתה דברים שלא ניתן לעשות ב DSLR והרחבתי על כך בכמה כתבות.
הסיבה השניה – דיגיסקופינג. מאז ימי ה CP8400 אין בעצם מצלמה ראויה לדיגיסקופרים בעולם.
המצלמות של השנתיים האחרונות פשוט לא מתאימות. אפשר, "עם כף נעליים" להתאים את חלקן למשימה אבל זהו ממש פתרון מצוקה.
אחת אין לה שליטה על כלום – כולה אוטומטית.
שנייה (ובעצם 99% מהן כך) אין לה אפשרות לשליטה מרחוק.
רובן ככולן לא מאפשרות בכלל חיבור ראוי לאביזרים חיצוניים.
לרובן יש רמת שלג לא סבירה גם באיזו נמוך, ואם מעלים איזו, נסיונותיה הפתטיים של המצלמה לנקות את השלג הנוראי (אצל כל היצרנים, בלי יוצא מהכלל) גורמים לאיבוד פרטים וטשטוש.
מה כן יש? הרבה מגאפיקסלים שממילא לא ניתנים לניצול עם העדשות הזולות. יש גם מחיר נמוך. יופי...
ריח של הזילות נישא באויר בכל מקום.
הכי חרתה לי ההתנהגות של ניקון. אותה חברה שעם סדרת ה COOLPIX 800 פתחה את עיני הצלמים לעולם הדיגיטלי ועם ה CP990 יצרה תקדים של מכירת מיליון ויותר מצלמות דיגיטליות של משפחה אחת ספציפית וסחפה את העולם ביצירתיות, איכות ואמינות של מצלמות דיגיטליות – עם שלל אביזרים נלווים, הפכה להיות כאחת הזולות ביניהן.
אותה חברה שיצרה ראשונה ליין של עדשות תוספיות למצלמות דיגיטליות, שיצרה לראשונה גוף מסתובב שאיפשר צילום יצירתי, שלט רחוק למצלמות, אפילו מכשיר לשכפול שקופיות שמותאם למצלמות הדיגיטליות הפכה להיות כאחת הזלזלניות האחרות.
ההכרזה של היום הפכה את הקערה על פיה, לפחות חלקית.
בין שמונה המצלמות ישנה אחת שהיא צעד גדול אחורנית לתקופת הזוהר של מצלמות הקולפיקס. היא קרויה משום מה P5000, שדומה מאוד ל CP5000 – אחת ממצלמות הזוהר של העבר.
המבנה שלה מזכיר את ה 8400 – עם גריפ להחזקה נוחה ביד. למצלמה 10 מ"פ (מסופקני אם זה ממש יתרון – אבל זו האופנה היום), זום אופטי X3.5 עם עינית ומסך, שליטה ידנית מלאה במצלמה, תמיכה בפלשים החדשים של ניקון (מ SB800 עד SB400), תמיכה בעדשות תוספיות.
נוסף גם איזו גבוה (עד 3200 במצב של 5 מ"פ), צילום במצב של עדיפות פנים, תיקון S&H במצלמה (בדיוק כמו ב DSLR החדשות), מייצב אופטי – VR, אוטופוקוס עם 99 אזורים לבחירה ידנית (9 אוטומטיים), צילום מאקרו עד 4 ס"מ, צילום ש"ל, VIVID עוד ועוד ועוד...
את המפרט המלא ניתן לראות בכל האתרים המתארים את המצלמה.
לא ראיתי אזכור לשליטה מרחוק ואין לה מסך מסתובב, חבל.
ניקון שילבה כאן את נסיונה ההיסטורי במצלמות COOLPIX בבניית מצלמה קומפקטית וקשיחה, תענוג לצלמים, יחד עם רוב הקונצים החדשים שבנויים במצלמות ה DSLR המתקדמות שלה.
סוף סוף היא הפנתה את פניה חזרה לכיוון הצלמים. זה היה חסר לכל מי שהתנסה במצלמות ה COOLPIX האגדתיות של ניקון.
את שאר האוסף שתמכור לצלמני סוף השבוע. ביניהן יש מצלמות עם מייצבים, מצלמות דקות שנכנסות לכיס החולצה, איזו גבוה ועוד, אבל המושלת בכיפה בהכרזה זו היא ה P5000, אני מקווה שהיא מצביעה על כיוון חדש-ישן ולא על אנקדוטה חד פעמית.  
 


 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק