מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
הכיתה של טד - לא תחליף לבית הספר, אבל נעסוק בניתוח תמונות, פיתוח ראייה צילומית, טיפים וטריקים וטכניקות צילום.
ישנם 98 מאמרים ב 8 נושאים
» ראייה צילומית » פרטים
ראייה צילומית
נוספה: 9/9/2006
גרסה להדפסה
Share |
צילומי עירום פרק ב' – אור הנר – המגע החושני צפיות: 17558

לאור נרות ישנו קסם מיוחד משלהם.
המושג - רומנטיקה לאור נרות, מקובל וידוע מזה דורות. הגוון המיוחד של אור הנרות צובע את כל הסצנה במשהו אפלולי, חם, מתוק, חושני.
מה מיוחד באור נרות?
לבד מהאפלולית הטבעית, המתחברת לנו לשחר ההיסטוריה בו האדם לא היה טבול באור ניאונים עז, הגוון החם של אור הנר מבזיק ניחוח משלו על סביבתו.
העין שלנו קשת הפרדה בפרטים באזור האדום של הספקטרום. ככל שאורך הגל של האור ארוך יותר, הבדלים קטנים באורכי הגל השונים המרכיבים את האור האדום מיטשטשים לנו בעין.
גם המצלמה שלנו כך – יכולת ההפרדה שלה באור כתום-אדום נמוכה מאשר באור ירוק, והגוונים האלו גם מציפים לפעמים "שלג" צבעוני בתמונה, בפרט בצילומים באיזו גבוה.
המסתורין הנובע מחוסר יכולת ההפרדה של העין באפלולית ובפרט בתחום הכתום-אדום משרה עלינו אוירה מיוחדת של רומנטיקה, חושניות ותשוקה.
כיצד ננצל את זה למטרות צילומיות? האם בכלל ניתן?
הכלי הזה – אור הנר – זמין בקלות. מה שאנחנו צריכים זה מקום לצילום (סטודיו עדיף – אבל אפשר בקלות גם בבית) מצלמה וחצובה.
את איזון הלובן אני משאיר למצלמה לקבוע ומשאיר אותה באיזון לובן אוטומטי. כל שינוי בכיוון איזון הלבן –
WB
– עלול לקלקל את האפקט.
חשיפות לאור נר בלבד הינן חשיפות ארוכות (לפעמים מספר שניות), ולא ניתן לבצע אותן מהיד, גם אם נמתח את האיזו של המצלמה למספר בן 4 ספרות.
הואיל והחשיפות ארוכות – לבד מחצובה מומלץ גם כבל שחרור למצלמה ודוגמנית סבלנית. תזוזה של הדוגמן/דוגמנית בשעת הצילום הממושך עלולה ל"מרוח" את התוצאה.
בנוסף, מומלצת בחום עדשה מהירה – עדשה עם צמצם מרבי גדול (2-2.8) שתיתן לנו מחד עומק שדה רדוד, כפי שנדרש לקבלת מסתורין ומאידך עינית בהירה שנוכל למקד בצורה מדויקת.
זו אינה מלאכה קלה והיא דורשת הרבה אימון. אני גם ממליץ על מיקוד ידני – בגלל עומק השדה הרדוד – כדי שנוכל למקד על מה שאנו רוצים ולא על מה שהמצלמה רוצה.
העדשות האהובות עלי לצילום לאור נרות הן ה 85/1.4 (של ניקון), ה 35-70 /2.8 שהיא עדשה היודעת גם לצלם מאוד מקרוב, עדשת ה 17-55 /2.8 ועדשת ה 135/2 – עדשת ה
DC (Defocus Control
) שמאפשרת שליטה באזור הטשטוש. צילמתי גם בעדשת הטמרון 28-75 /2.8 בהצלחה רבה.
התחום האופטימלי הוא בין 40-80 מ"מ.
צילום באור נרות מחייב קרבה לנושא המצולם, בפרט צילום של חלקי גוף, ולכן העדשות היודעות להתמקד מקרוב עדיפות.
אז יש דוגמן/דוגמנית ויש נר או כמה נרות אבל איפה נצלם?
המיקום האופטימלי לסוג הצילומים שאני אוהב לצלם הוא על הרצפה. מניחים שטיח או משהו דומה על הרצפה, רצוי לא לבן ושם נערכים הצילומים. צריך לשים לב לרקע המצולם – שלא ייכנס לפריים ויסיח את הדעת מהנושא אותו אנו רוצים להעביר.
החצובה מצוייה בגובהה המינימלי, ואני ישוב ישיבה מזרחית על הרצפה.
מה מצלמים? אפשר לצלם תמונות גוף מלא או כמעט מלא, לכלול את הנר בתמונה או לא לכלול אותו וחלקי גוף. הכללת הנר בתמונה מחייבת לעתים קרובות חשיפה ידנית – כי הבוהק שלו עלול ליצור הבהק בפריים (והוא יוצר אותו לעתים קרובות) ובנוסף, הוא עלול לגרום לנקודת "שריפה" אליה תנדוד העין אפילו מחוסר רצון. גם כאן, תרגול הגון הוא חיוני.
מה המסר שאנו רוצים להעביר?
אנו נעביר את המסתורין, החידה, החושניות של הסיטואציה וכל דבר אחר שדמיוננו והעין שלנו רוצה להעביר. צילום חושני והליכה על סף הארוטיקה הבוטה הוא מסובך מאוד וכאמור, מחייב הרבה תרגולת.
כעת לכמה דוגמאות.
בדוגמה הראשונה – הדוגמנית מחזיקה את הנר (זהירות משעווה לוהטת – לא נעים!). אור הנר המגיע מלמטה מעניק לתמונה אוירה חושנית ומסתורית:

Color Space: 65535
 

בדוגמה השניה, נכללו בתמונה שלושה נרות וצדפים, והדוגמנית מצויה בחלקו האחורי של הפריים. יש להיזהר מלהכליל יותר מדי אלמנטים זרים בתמונה כדי שלא יסיחו את הדעת:

Color Space: 65535
 

הדוגמה השלישית איננה כוללת את הנר אבל כוללת את רוב הגוף. הצילום משדר עדינות, חושניות, ונשיות במיטבה:

Color Space: 65535
 

גם בדוגמה הבאה אור הנר לא נכלל. המצלמה היתה ממוקדת באזור השמאלי של התמונה:

Color Space: 65535
 

יש להיזהר בצילום באור נר יחיד כמו מכל אלמנט תאורה בודד (לא אור מפוזר) כי הוא עלול להדגיש את הפגמים של העור, ליצור הרים וגבעות מוצללים ולהדגיש שיעור לא רצוי.
הדוגמה הבאה באה להראות את עוצמתו היחסית הגבוהה של אור הנר. הוא עלול להיות חזק ודומיננטי מדי:

Color Space: 65535
 

הדוגמה הששית הולכת על הסף בין חושניות עדינה לבוטות. נקודת האיזון היא עדינה ביותר – ולא נעבור אותה. השיער הכלול בפריים נותן לצופה להשלים את הסצנה בדמיונו, אין צורך בפרטים נוספים:

Color Space: 65535
 

הדוגמה האחרונה שכוללת את אור הנר ושתי דוגמניות ממחישה את עוצמת החיבור של האלמנטים של התמונה. הדמיון מוסיף את הפרטים החסרים – כל צופה ואינטרפרטציה שלו:

Color Space: 65535
 

לסיכום – צילום לאור נרות הוא ענף מיוחד ושונה של צילומי עירום. נדרשת שליטה גבוהה בטכניקה ובכלים, הרבה סבלנות ועין שיודעת מה לצלם ועד כמה מותר. בגלל התאורה הקלושה נדרש אימון רב לפני שניגשים לצלם באור נרות, אבל לדעתי – התוצאה שווה את המאמץ.

 
 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק