מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
הכיתה של טד - לא תחליף לבית הספר, אבל נעסוק בניתוח תמונות, פיתוח ראייה צילומית, טיפים וטריקים וטכניקות צילום.
ישנם 98 מאמרים ב 8 נושאים
» ראייה צילומית » פרטים
ראייה צילומית
נוספה: 26/11/2005
גרסה להדפסה
Share |
סוד המגע האנושי צפיות: 7595

כבני אדם, אחד הנושאים הקרובים אל ליבנו הם אחינו בני האדם.
דמות אנושית בתמונה מושכת באופן אוטומטי את העין שלנו אליה. אחרי שהעין שלנו התבייתה עליה, היא רצה לפנים ומחפשת את העיניים של הדמות. זה מובנה בפיסיולוגיה שלנו מקדמא דנן. אם איננו יכולים להגיע לעיניים, אנחנו באופן תת מודע חוקרים את שפת הגוף של המצולם/ת. חשוב לנו מה הדמות מביעה, חשוב לנו למקם את עצמנו במרחב שלה. אנחנו מחפשים הזדהות/דחייה/כל רגש אחר שעולה לנו כאשר אנחנו רואים דמות אנושית אחרת. גם בחיי היום יום, אם נעקוב אחרי תנועות העיניים של האנשים סביבנו נגלה את מסלול החיפוש שלהן, בדומה למה שהן מחפשות בתמונה. הלנו הוא או אם לצרינו? האם יכול להיות ידיד שלנו או כדאי לנו להיזהר ממנו כאויב? האם הוא/היא מעניין/ת אותנו כבן זוג? מה אומרת שפת הגוף? האם להתקרב או לברוח? האם הוא מזכיר לנו את עצמנו באיזושהי סיטואציה שכבר היינו בה? שאלות אלו ואחרות קופצות כהרף עין לתוך מוחנו ונענות מיידית מתוך מסד הנתונים הענק שצברנו בחיינו.
אנשים חשובים לנו. ההבעות, המעשים, התנועות, הסיטואציות בהן הם נמצאים. קשה לנו שלא להגיב רגשית לדמות אנושית.
כאשר יש שתי דמויות בתמונה - אנחנו מחפשים את האינטראקציה ביניהן. מה הקשר ביניהן? יש בכלל קשר? גם כאן בא לידי ביטוי מסד הנתונים שלנו ששולף מהארכיון את האסוציאציה הרלבנטית, או הקרובה ביותר למה שאנחנו רואים כעת. אנחנו יכולים להגיב באדישות ואנחנו יכולים להגיב באחד מהרגשות הנעימים או הלא נעימים השמורים איתנו - ויש הרבה מאוד כאלה. אם נתבונן כעת בתמונה כלשהי לאור מה שנאמר לעיל - נוכל להבחין בתבנית ההתבוננות אותה פירטתי. ההבנה שכך אנחנו פועלים נותנת לנו את הכלים להשתמש בזה כצלמים על מנת לעורר רגשות שונים בלב המתבונן בתמונה. שלבי הפעולה הם כאלו:

* אנחנו מבחינים בתבנית אנושית שמתאימה לדעתנו לשמש כנושא לצילום.

* אנחנו ממיינים את התבנית ומשייכים אותה לסוג הרגשות אותנו חווינו ורוצים להעביר לצופה.

* אנחנו בוחרים בכלים שברשותנו כדי ללכוד את התמונה (אין לנו הרבה זמן - רוב הסיטואציות מתחלפות במהירות ובעוד רגע מה שראינו עלול כבר לא להיות שם). הכלים הם המצלמה, העדשה, החצובה (אם יש צורך) וכל דבר אחר שנדרש על מנת ללכוד את הרגע.

* אנחנו בונים את הקומפוזיציה בזריזות - שתוכל להעביר ביעילות המרבית את המסר שהתמונה צריכה להעביר ומצלמים. בדרך כלל, הדבר צריך להיעשות כהרף עין. כאשר מצויים במקום בו יש סיכוי סביר ללכוד סיטואציות אנושיות מעניינות או מרגשות, למצלמה צריכה כבר להיות מחוברת העדשה הנכונה והיא כבר מכוונת מבחינת איזון הלבן, שיטת מדידת האור ושאר הפרמטרים שתהיה מוכנה להרמה מהירה ולצילום. את הקימפוז צריך לעשות ON THE FLY - כאשר הזמן הנתון לצילום הוא קצרצר.
אימון רב ושוב אימון יתרגלו את הצלם להגיב במהירות ולצלם נכון. רצוי לצלם כמה פריימים בזה אחר זה ולבחור את הטוב ביותר מכולם (אם זה מתאפשר כמובן). בבחינת התמונות שלנו לאחר הצילום נוכל ללמוד מה עשינו נכון והיכן שגינו, כדי שנוכל להשתפר בפעם הבאה. הבה נזכור כי כל רגש שמתעורר בנו למראה סצנה אנושית ניתן ללכידה בשעת הצילום, וניתן להעבירו לצופה. תרגול, למידה, תרגול, למידה וחוזר חלילה אלו מילות המפתח. אנחנו צריכים לכוון את האנטנות הרגשיות שלנו לקליטה מרבית. לאמן את העין שלנו להבחין בסיטואציות מעוררות רגש. לתרגל את עצמנו לתגובה מהירה ונכונה עם המצלמה ולהחזיק את חוקי הקומפוזיציה מוכנים לשליפה מהירה.
חבר צלם שלי אומר שהוא רואה את כל החיים דרך פריים. זו אולי הגזמה - אבל לפחות צריכים להיות מוכנים לשלוף אותו מהר כשאנחנו יוצאים למשימת צילום בני אדם. התמונות שעובדות בצורה הטובה ביותר על רגשותינו אלו תמונות פשוטות, שהמסר שלהן לא מסובך והן מעבירות בשקיפות מרבית את מה שאנחנו הרגשנו בשעת הצילום. אם לא נרגיש, לא נוכל רק באמצעים טכניים ל"מסור את החבילה". נזכור שהצילום הוא אספקלריה של מה שמתחולל בנו. התמונות הן שקופות - ודרכן - אם אנחנו יודעים את המלאכה - רואים את מה שמתחולל בקרבנו. להלן כמה דוגמאות.

דוגמה ראשונה - סיטואציה כל כך פשוטה וכל כך אנושית שרואים אותה על החופים שלנו - האינטראקציה בין אם לבנה.

Model: NIKON D100 Exposure Time: 1/2000sec F Number: 7.1 Max Aperture Value: 5 Focal Length: 400mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: -0.3333333 Metering Mode: Center Weighted Average White Balance: Auto white balance Flash: Flash did not fire Focal Length In 35mm Film: 600 Date Taken: 2005:09:11 20:37:29 Color Space: sRGB

בדוגמה השניה - הסיטואציה קצת יותר מסובכת, וניתנת לפרשנויות שונות. אני ראיתי ביושב על המדרגות קנאה למראה הזוג החולף על פניו, למרות ששפת הגוף שלהם אינה משדרת נינוחות וחיבה.

Model: NIKON D100 Exposure Time: 1/320sec F Number: 6.3 Max Aperture Value: 3 Focal Length: 55mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 Metering Mode: Center Weighted Average White Balance: Auto white balance Flash: Flash did not fire Focal Length In 35mm Film: 82 Date Taken: 2005:09:12 23:32:37 Color Space: sRGB

הדוגמה שלישית - אדם וכלבו על החוף. הפריים נבנה כך שהדמויות מצויות בקצוות המרוחקים זה מזה - להדגיש את הריחוק. נראה כאילו האיש ממלא את חובתו (יאללה, בוא כבר, אין לי זמן...) והכלב מצוי הרחק מאחוריו, שקוע בענייניו. סיטואציה כל כך באנאלית שרואים אותה לעתים קרובות, אבל חשבנו לרגע מה האיש מרגיש? מה מרגיש הכלב?

Model: NIKON D100 Exposure Time: 1/1000sec F Number: 6.3 Max Aperture Value: 4.5 Focal Length: 100mm Exposure Program: Aperture priority Exposure Bias Value: 0 Metering Mode: Center Weighted Average White Balance: Auto white balance Flash: Flash did not fire Focal Length In 35mm Film: 150 Date Taken: 2005:09:15 18:48:23 Color Space: sRGB

חומר למחשבה.

קישור ...
 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק