מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» הפן הטכני » פרטים
הפן הטכני
נוספה: 5/8/2005
גרסה להדפסה
Share |
כדורי, תלת-מימדי, שטוח, וימברלי - סיפור הראשים צפיות: 3212

את המצלמה או העדשה מחברים לחצובה דרך מתווך - הקרוי ראש.
יש מגוון גדול של ראשים ויש מגוון גדול של שיטות חיבור למצלמה/עדשה.
נתחיל עם שיטות החיבור לעדשה/מצלמה. לכל המצלמות יש תבריג מתחתיהן לחבר חצובה, וכנ"ל לרוב העדשות הארוכות ו/או הכבדות מקילו לערך.
מה שמתאים לתבריג הזה מדרך הטבע הוא אביזר עם בורג תואם. האביזר הזה מחובר לראש המורכב על החצובה. זו ההתחלה הפשוטה.
ככלל, אם יש לעדשה רגלית עם תבריג, נתלה את העדשה על החצובה ולא את המצלמה. הראש הפשוט ביותר הוא ראש כדורי.
זהו כדור ממתכת או מחומר קרמי היושב בתוך כוסית מתאימה, וניתן להדק או לשחרר אותו כדי לשלוט בתנועה. הראשים הכדוריים, למרות פשטותם - מאוד יציבים - כי הם יושבים בדיוק בציר מרכז הכובד של המערכת - חצובה/עדשה/מצלמה.
לראשים הכדוריים יש מספר אפשרויות של חיבור לעדשה/מצלמה. הדרך הפשוטה ביותר היא בורג שיוצא מהראש ומוברג למצלמה/עדשה. הדרך השנייה היא פלטה נשלפת - שמתחברת למצלמה/עדשה באופן חצי קבוע ונתקעת במהירות לתושבת שלה על הראש.
זהו חיבור מהיר המאפשר להפריד במהירות את המצלמה/עדשה מהראש ולצלם מהיד. הדרך השלישית היא מחלק המורכב על הראש ותושבת המוברגת למצלמה/עדשה. המחלק מתהדק לתושבת עם בורג מהיר וקל לשלוף את המצלמה/עדשה מהראש. זהו החיבור היציב והאהוב עלי ביותר.
בגלל אורכם של המחלק והתושבת קל לשנות את מרכז הכובד של המערכת שתהיה בדיוק באמצע, דבר שאיננו אפשרי בשתי השיטות האחרות. שליטה בראש כדורי חייב מיומנות וניסיון, אבל כדאי לבדוק אפשרות זו בגלל המשקל הקל יחסית של הראשים הכדוריים והיציבות הגבוהה שהם מקנים למערכת.
ראש כדורי רגיל נראה כך:

Color Space: 65535

ראשים כדוריים מעולים יש לחברת ARCA SWISS או ל ACRATECH (שהוא כעין חיקוי של המקור). אלו ראשים מקצועיים שיכולים לשאת משקל עצום ואחרי קצת תרגולת התוצאות מהם נפלאות. החיבור אליהם הוא בעזרת מחלק סטנדרטי שהומצא על ידי ARCA SWISS. אחד הראשים של ARCA SWISS:

Color Space: sRGB

ראש של ACRATECH:

Color Space: 65535

ראשים תלת ממדיים מאפשרים תנועה בשלושת הממדים. החיבור למצלמה/עדשה אפשרי בשלושת הדרכים שציינתי עבור הראשים הכדוריים. יתרונם בקלות השליטה - בדרך כלל ידית אחת וכמה ידיות עזר קטנות.
הם מאפשרים פילוס טוב של המצלמה ושימושיים להרבה מטרות. הם גם הראשים הנפוצים ביותר בין הצלמים - החל מהפשוטים ביותר עד אלו שיש להם גיר הידראולי מדויק.
היציבות פר משקל של הראשים האלו פחותה מאשר בראשים כדוריים. הראשים הכדוריים והתלת ממדיים יכולים להיות עשויים מחומרים שונים - החל מאלומיניום פשוט, פלדה מעובדת, טיטניום (יקר רצח) או ראשי מגנזיום שהם קלים מאוד יחסית לאחרים.
ראשים אלו גבוהים למדי, ומורידים מיציבות המערכת - ולכן פחות מתאימים לשאת משקלים כבדים. ראש תלת ממדי:

Color Space: 65535

וריאציה על הנושא הם ראשים תלת-ממדיים שטוחים, עם שיטות חיבור דומות לעיל, רק עם פרופיל נמוך יותר. יתרונם - מורידים את מרכז הכובד, חסרונם - יותר קשה לשלוט בהם. ראש תלת ממדי עם פרופיל נמוך:

Color Space: 65535

ישנו סוג נוסף של ראשים שנראים כמו ידית אחיזה עם הדק גדול המוחזקת ביד - וההדק משחרר את התנועה על פני כדור. אלו ראשים היכולים לשאת רק משאות קלים וקשה ביותר לשלוט בהם עם ציוד כבד המותקן עליהם.
אני לא אוהב אותם כי התוצאות של צילום בעזרתם עלובות למדי, בפרט עם מערכת צילום כבדה. דוגמה לראש מסוג ידית-עם-הדק:

Color Space: 65535

הראש הטוב והמקצועי ביותר לשימוש בעדשות ארוכות הוא ראש הGIMBAL WINBERLEY. זהו ראש הבנוי כמו ערסל, בתוכו מורכבת העדשה הארוכה והוא מאפשר תנועה חלקה בשני הצירים - מעלה מטה וימין שמאל.
זהו ראש גדול וכבד יחסית וגם יקר למדי. הוא מגיע עם חיבור מחלק סטנדרטי והוא תענוג גדול לצילומי טבע. המחלקים הסטנדרטיים לראשים של ARCA SWISS, WIMBERLEY וכ"ו:

Color Space: 65535

על חצובה יציבה ה GIMBAL מתפקד באופן מעולה, והחופש המוקנה על ידו דומה במידה רבה של צילום מהיד. ראש GIMBAL:

Color Space: 65535

וריאציה על הראש הזה קרוי SIDEKICK - שהוא בעצם הערסל נטו שמוחלק לתוך ראש כדורי מסוג ARCA SWISS. הוא יותר זול מה GIMBAL ומתאים למי שיש כבר ראש ARCA SWISS. גרסת ה SIDEKICK:

Color Space: 65535

יש וריאציות נוספות למגוון הראשים הללו, אך את הפופולאריים ביותר מניתי. יכולת העומס של הראש חייבת להיות קשורה ליכולת העומס של החצובה. אין הגיון להתקין ראש היכול לשאת 12 ק"ג על חצובה היכולה לשאת 2 ק"ג ולהיפך.
לראש השפעה גדולה, לפחות כמו לחצובה, על התוצאה הסופית של הצילום, ואסור להמעיט מערכו. יש לבדוק מהו המשקל המרבי של המערכת שנתלה על הראש+חצובה ולהתאים את חלקי המשוואה אלו לאלו.
כדאי להשקיע בראש טוב וחצובה טובה שישרתו אותנו היטב בדיוק ברגע בו נזדקק להם הכי הרבה.
לפני הרכישה כדאי לבדוק עם איזה ראש אנחנו הכי "מתחברים". זה צריך להתאים לאופי שלנו ולצורת העבודה.
ראיתי בשטח צלמים שגררו איתם חצובה טובה ואיכותית וראש גרוע, וברגע הקריטי המערכת כשלה בגלל הראש.
לסיכום - חצובה טובה, ראש טוב - והכל טוב. כל הזכויות על התמונות שמורות ליצרני הציוד:
All photos rights reserved to the manufacturers of the equipment

קישור ...
 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק