מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» דו"חות ומבחנים לציוד » פרטים
דו"חות ומבחנים לציוד
נוספה: 17/11/2018
גרסה להדפסה
Share |
הנשר נחת – ה Z7 הגיעה למבחן – תובנות המשך 2 צפיות: 511

כפי שכבר כתבתי בפרק הקודם, המצלמה החדשה הזו של ניקון היא "חיה" מסוג אחר, ויותר דומה עקרונית למשפחת ה "1" של ניקון מאשר ל DSLR קלאסית.
כאמור, ההבדל בגודל שלה ממצלמה כמו ה D500 או ה D750 הוא קטן, ואני עדיין תוהה מה היתרון הגדול של מצלמה נטולת מראה.
אין לי ספק שמי שדחף את ה"דינוזאורים" הגדולים של הצילום, קנון וניקון לכיוון הזה היא סוני.
גם לשחקנים האחרים היתה השפעה, אבל לא כזו.
ניקון לפחות, כך נראה לי, עושה מאמץ כביר להתייצב מהר במגרש של המל"מ (מצלמות ללא מראה) כי הנגיסות של סוני בביזנס שלה כואבות מאוד.
המצלמה מרגישה חסונה ויציבה ביד, ממש לא כמו מצלמת P&S.
העובדה שמאז הנחתת ה Z7 למגרש העולמי ניקון הציעה כבר שדרוג קושחה פעמיים בפרק הזמן הקצר הזה. חשוב לה מאוד להתייצב בשוק המל"מ עם כל העוצמה שברשותה.
היה לי זמן קצר בלבד בינתיים להתעסק ולבחון את המצלמה אבל כמה דברים כבר צפו על פני השטח. למשל – מערכת האוטופוקוס מבוססת חיישן (פאזה וקונטרסט) כמו שיש ב Z7 איננה זריזה לתחושתי כמו מערכת אוטופוקוס של DSLR מקצועית. מהירה היא כן, מדוייקת היא כן, אבל לא כמו ב DSLR.
זה בולט יותר בתנאי תאורה לקויים. מערכת מיקוד מבוססת חיישן, תיאורטית איננה יכולה לפספס כי אין כאן מראות ביניים כמו ב DSLR, אבל זה איננו מצביע על מהירותה.
רגישות מערכת ה AF הנוכחית ב Z7 חסרה להערכתי עוד סטופ של רגישות בערך (אין לי כלי מדידה מדוייקים).
המצלמה משתמשת בכרטיס זכרון אחד מסוג XQD בלבד. הוא מהיר מאוד, אבל מה אכפת היה לניקון להוסיף גם חריץ SD? המצלמה מגיעה עם כרטיס אחד כזה, אבל ללא קורא כרטיסים. זה צריך לרכוש בנפרד.
על חיי הסוללה שלה הדומה פיסית לסוללות של הקלאסיות של ניקון כבר הערתי. אי אפשר לצלם בה 2000 תמונות שמו שעשיתי עד כה. זה לא נורא, אבל זה המחיר שיש לשלם על עינית אלקטרונית ומסך אלקטרוני.
עם המצלמה מגיעה סוללה חדשה הדומה לקודמות ומתאימה גם למצלמות אחרות של ניקון ממשפחת ה EN-EL15, כאשר החדשה, מסדרה B - מאפשרת להיטען גם דרך USB (לא ניסיתי) בעודה במצלמה.
הזכרתי בפרק הקודם את מערכת הייצוב החדשה של ניקון הבנויה בגוף המצלמה. זה נהדר. הופך כל עדשה לעדשה מיוצבת (אם היא (AFS והייצוב מאוד אפקטיבי! היא עובדת בחמישה צירים ויש לה, לטענתה של ניקון 5 סטופים של ייצוב.
זהו לדעתי אחד הבונוסים העיקריים של ניקון במצלמה זו.
יש למצלמה מעבד חדש, מתאים יותר למערכת ה AF מבוססת החיישן, אבל טרם התרשמתי ממנו ובתרומתו לאיכות התמונה.
כשמדברים על איכות – חיישן של 47 מ"פ (כמעט) יודע להפיק צילומים ברמת פורמט בינוני אבל לעבודה שוטפת, כמו שאנחנו מצלמים, אין בו ממש צורך לדעתי. ה Z6, אחותה של ה Z7 היא בעלת חיישן של 24 מ"פ לערך, ועולה הרבה פחות.
יכולת ההפרדה של החיישן תלויה כמובן גם באיכות האופטיקה המורכבת על המצלמה. עם עדשות טובות, לא מומלץ לצלם פורטרטים כי רואים כל פרט ופרט בעור הפנים...
אבל את זה כבר מצאתי ב 850.
ניסיתי לבדוק את יכולתה לזהות פנים. זה עובד, אבל לא חלק. זיהוי עיניים לדעתי חסר לגמרי. הואיל ואינני משתמש ממילא בפונקציה זו, לא אכפת לי.
מאידך, צילומים בחוץ או בתוך בית מניבים תמונות עם גוון עור מדוייק ביותר, משהו ששופר משמעותית במצלמה הזו ביחס לעבר – אני מעריך שזה מתרומת המעבד החדש.
מיקום הכפתורים על המצלמה די דומה לעבר, אבל חלקם קיבל פונקציות חדשות נוספות, מה שעשוי לבלבל את המשתמש.
אני טרם השתלטתי על כל הבקרים והתפריטים המורחבים. בנוסף, דוגמה ל"שדרוגים" הוא טבעת הפוקוס של העדשות החדשות שקיבלה לפתע פונקציות חדשות. בעדשות הייעודיות למצלמה זו, ויש כרגע רק שלוש, אין אפשרות פשוטה ל AF או MF. לזה צריך להתרגל. זה מצוי היכן שהוא בתוך ג''ונגל התפריטים.
למצלמה עינית מאוד מפורטת ומסך מפורט, יותר ממה שהיה בעבר לעל המצלמות עם העיניות הדיגיטליות. בניגוד למה שציפיתי, כשעושים ZOOM IN לתמונה שצולמה, הרזולוציה לא יורדת בעין והפרטים הקטנים נשמרים. זה מעולה ולא קיים למיטב ידיעתי אצל יצרנים אחרים.
כפי שכתבתי כבר, המצלמה נוחה מאוד ביד (ארגונומיה מעולה).
פתח העדשות המצלמה זו גדול מהרגיל אצל ניקון ולכן יש צורך למתאם לעדשות הרגילות, אבל כבר הבחנתי שהפתח הגדול עם המתאם משפר את איכות התמונות בשוליים עם העדשות הסטנדרטיות.
קצב האש שלה מתאים לי, 9 מסגרות לשניה עם פוקוס קבוע, אבל לא בטוח שמתאים לצלמי ספורט. גם הבאפר שלה לא משהו לכתוב עליו הביתה. את זה למשל, אינני מבין.
סיפרו שהטווח הדינמי שלה קטן מהצפוי, בפרט בתנאי אקסטרים, ועלולים להופיע רצועות בתמונות (BANDING) – את זה לא ראיתי, עם כמה שהשתדלתי.
אני מעריך שיהיו עוד כמה שדרוגי קושחה בקרוב. זוהי טריטוריה חדשה לניקון ועם כל הנסיון שלה – היא עדיין מתפתלת.
העובדה שכל עדשותי הופכות לפתע מיוצבות (חוץ מאלו שאין להן מגעים והן ידניות מלאות) ממלאת אותי בשמחה.
זו הסנונית הראשונה במשפחה מביתה  של ניקון. יש לי עוד הרבה מה ללמוד לגבי משפחה זו כי ניקון העשירה את התפריטים בכמות גדולה של שדרוגים.
לא ממש הרווחנו במשקל ובגודל, אבל אנחנו יכולים להשתמש בכל עדשותינו ההיסטוריות.
יש עוד מה לשפר במערכת ה AF בתנאי תאורה לקויים ואני מעריך שניקון תטפל בזה בהקדם.
למי שחושב בכיוון, הייתי ממליץ על ה Z6. היא תאומתה של ה Z7 עם מספר שפוי של פיקסלים ומחיר מופחת בהרבה.
ניקון כבר רמזה שהיא לא תיתן את הקודים החדשים שלה לעדשות של יצרנים אחרים. אלו יצטרכו לעשות reverse engineering על מנת ללמוד את הטריקים החדשים. מאידך, מעדשות צד ג'' שמצויות ברשותי – של סיגמה, צייס ועוד – לא נתקלתי בתופעה של בעיה עם המתאם שניקון מציעה לעדשותיה הרגילות. הראשונה שבדקתי היתה עדשת ה 24-105 של סיגמה ש"מרותכת" למצלמות שלי ואיכותה מעולה – והיא, לרווחתי, עובדת כמו גדולה.
בפרק הבא אביא שלל דוגמאות מצולמות ממצלמה זו – ויש מה לראות.

 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק