מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» מוצרים חדשים והכרזות » פרטים
מוצרים חדשים והכרזות
נוספה: 6/1/2016
גרסה להדפסה
Share |
החמסה של ניקון צפיות: 1576

אתמול, ב 6 לינואר 2016 הציגה ניקון ממרכולתה החדשה בתערוכת ה CES בלאס וגאס.
גולת הכותרת היו המצלמות התאומות ה D5 וה D500.
על ה D5 ידענו כבר כמה זמן, כמחליפה התורנית ל D4S ורוב תכונותיה הטכניות דלפו לכל כמו דרך מסננת גסה, לכן כמעט ולא היתה כאן כל הפתעה ממשית.
אני אומר כמעט כי לא לכל היה ידוע על מערכת מדידת אור ומערכת אוטופוקוס חדשות, ומעל לכל, רמת איזו מירבית דמיונית של 3.3 מיליון (!). זו רמת איזו שתאפשר לצלם באיזו עד 25,000 ומעלה בחופשיות מלאה. את שאר המיפרט של מצלמה זו ניתן למצוא בפרסומים השונים ואין צורך לחזור עליהם.
ההפתעה הטוטלית האמיתית היא ה D500, אותה מצלמה שאליה ערגו רוב צלמי הטבע של ניקון מספר רב של שנים מאז ה D300S. כולם חשבו שאם תהיה מצלמת המשך ל 300S היא כמובן תיקרא D400, אבל לניקון הגיון אחר.
ה D500 היא תאומתה הקטנה יותר של ה D5 עם רוב תכונותיה זהות לאחותה הבכירה, לבד מרמת האיזו המרבית שלה – "רק" 1.6 מיליון. ברור שב 25,000 היא תהיה מעולה. עוד דבר - ניקון הקנתה לה מעמד של מצלמה "מקצועית" בזאת שהסירה את הפלש המובנה. חבל.
מצלמות חדשות אלו מצטיינות בהיגיון טוב מבחינת כמות הפיקסלים – 20-21 מ"פ ולא משהו הזוי כמו 36 מ"פ או 50 מ"פ. להגיון הזה הגיעה קנון כבר מכבר - חוץ מהיציאה האחרונה שלהם עם 50 מ"פ.
היעד הראשוני שלהן הוא צלמי הספורט, הטבע, העיתונות. לזה ממש לא צריך מצלמות עתירות פיקסלים.
מה שמפתיע אותי ביותר זה מסך הסודיות שאפף את ה D500. אפילו המפיצים הגדולים של ניקון לא ידעו על בואה ולא קיבלו מידע כתוב מראש. היא היתה מתוכננת להיות מונחתת מתישהו באמצע השנה על פי חוזי העתיד (כולל נוסטראדמוס), אבל דבר לא היה ידוע על התאריך המדוייק – ושיהיה כל כך קרוב.
על הנייר זו מצלמת החלומות של אוהבי הטבע.
אנשים זקפו גבה - מדוע בנתה ניקון למצלמה שני חריצים שונים לכרטיסי זכרון כשאחד מהם הוא XQD והשני SD. למה בכלל XQD – שהוא כרטיס נדיר ויקר יחסית?
ההגיון מאוד פשוט – קצב האש של המצלמה והבאפר הגדול שלה מחייב לעבודה שוטפת כרטיס אמין, אולטרא מהיר ובפרט גם בצילומי וידיאו 4K ששתי החמסות של ניקון מתהדרות בהם.
אותי זה ממש לא מפתיע. אולי יקר, אולי לא נוח – בשביל זה יש מפלט ב SD, אבל המהירות שלו והאמינות שלו זה לא XQD.
אבל מדוע הסתירה ניקון את כוונותיה בכזו סודיות?
מדוע מפיציה לא קיבלו מידע על כך?
ההשערה שלי – ניקון יודעת משהו שאנחנו לא יודעים. ההערכה – מה עומדות המתחרות לעשות – קנון וסוני – ולכן יצרה הפתעה כדי למשוך את תשומת הלב אליה.
אם כך הדבר – אנחנו צפויים אולי כבר בתערוכות הבאות בחודשים הקרובים לראות הפתעות גדולות בעולם הצילום מביתן של המתחרות.
אני כבר הזמנתי למבחן את ה D500 כדי לראות כמה היא קרובה לכל הסופרלטיבים שמורעפים עליה, זאת אם לא תהיה לה פשלת ייצור כדרכה של ניקון לאחרונה... 

 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק