מתחנן ימין משה 3 לפקדה - יוון, מעובד סירה בודדת סוער
מאמרים - מאמרים כתבות והגיגים בנושאים שונים מעולם הצילום
ישנם 829 מאמרים ב 7 נושאים
» הפן הטכני » פרטים
הפן הטכני
נוספה: 3/1/2015
גרסה להדפסה
Share |
החלום ושיברו – סיפור המכפלים בימינו צפיות: 1789

כמה פעמים שמענו אחרים וגם אמרנו לעצמנו – "מה הבעיה, נוסיף מכפל והכל יהיה בסדר"...
בימים הרומנטיים של הפילם ותחילת העידן הדיגיטלי כשמצלמות DSLR התהדרו עם חיישנים של 3-6 מ"פ, הבעיה היתה קטנה יותר, ולעתים קרובות לא מובחנת.
מאידך, בימים טרופים אלו, כשחיישן של 20 מ"פ נראה פיצפון והמצלמות (פורמט 35 מ"מ) מטפסות לחיישנים עתירי פיקסלים של 36 מ"פ וצפונה, המצב שונה לחלוטין.
עם כמה שנטמון את ראשנו בחול ונאחז בקרנות המזבח של העבר המתוק, המציאות שונה לחלוטין.
קל מאוד לראות את התוצאות מעדשה איכותית "שמפצלת שערות" עם או בלי מכפל.
האם תם עידן המכפלים? לא לגמרי – אבל המגבלות הלכו והעצימו.
כשהיתה ברשותי ה D100 ההיסטורית בת 6 המ"פ הזכורה לי לטוב (היא עדיין בארכיון שלי – DSLR הבתולין שלי), התעסקתי רבות כיצד ניתן למתוח עוד קצת את אורך המוקד.
כשרכשתי בימים ההם את ה 300/4 המעולה (נכון עד היום) גיליתי שאם מרכיבים עליה מכפל X1.7 מקבלים עדשה עם אורך מוקד של 500 מ"מ צמצם 6.7 שנראתה על הD100  כאילו היא עדשת 750 מ"מ בגלל מקדם הקיטוע.
רצתי לספר לחברה וחיש קל כל עם ישראל שצילם טבע והיה עם מצלמת ניקון, קנה את המכפל המהפכני הזה ואת הצירוף הזה שעבד לא רע בכלל אפילו עם ה D200 בת ה 10 מ"פ.
מהירות הפוקוס ירדה למדי, אבל עם קצת אימון, ניתן היה לצלם ציפור על עץ בפירוט רב.
כבר אז המלצתי לסגור קצת את הצמצם ל 8 לפחות כדי לקבל תוצאה טובה יותר.
כיום, החיבור הזה מחייב לסגור את הצמצם לפחות ל 11 ועדיין לא מקבלים תוצאה ממש טובה.
תוספת מכפל, מלבד איבוד המפתח המרבי של העדשה וירידה בחדות המובחנת מקפיצה לעתים קרובות שלל צרות כמו עיוותי צבע בשוליים ואבדן חדות נוסף בשל כך.
לסגירת צמצם פראית כדי לדלות את המירב מהחיבור הזה ישנה בעיה לא חביבה נוספת – אפקט העקיפה נכנס למגרש ומוריד את החדות המרבית.
זה קורה מעצמו, אפילו ללא מכפל בעדשות רחבות גדולות צמצם (1.4 למשל) החל מצמצם 5.6 וכנ"ל בעדשות ארוכות כמו ה 70-200 בערך באותו מקום. 2-3 סטופים סגור מהצמצם המרבי מתחילה ההידרדרות האופטית.
אם נוסיף מכפל זה כמובן יורע שבעתיים.
בימים ההם, החיישן לא היה מסוגל להראות את הבעיות הללו אבל כיום הוא חושף את ערוות העדשות ובפרט את אלו שהרכבנו עליהן מכפל.
האם עידן המכפלים הסתיים? מה עושים?
אז הוא לא לגמרי הסתיים - ובעדשות פריים ארוכות (לא זום) ניתן להשתמש במכפל, אבל אז צריך לסגור את הצמצם בסטופ או יותר כדי לקבל משהו שדומה למה שציפינו לקבל.
אפשר גם לשים מכפל, לא רב עוצמה – X1.4 על עדשות זום כמו ה 70-200 צמצם 2.8 ולסגור קצת צמצם. השוליים של הפריים בכל מקרה יסגירו את קיומו של המכפל.
החיים הם פשרות – וניתן להתפשר קצת. יש רק לזכור כי אם המצלמה עתירת פיקסלים המכפל מיד יגזום לנו הרבה מהם בהשוואה לעדשה ללא המכפל.
האור בקצה המנהרה נגזר משלושה אלמנטים:
הואיל והמצלמה עתירת פיקסלים ניתן פשוט לקרופ את התמונה (מה שמתאפשר בקלות במצלמות ניקון, לפחות עוד בשלב הצילום). מצלמה של 36 מ"פ כמו אלו ממשפחת ה 800 של ניקון או המקבילות של סוני אם נעבירן בשעת הצילום למצב קרופ נקבל אורך מוקד מוארך פי 1.5 או פי 1.2 במחיר של כמות הפיקסלים האפקטיביים בתמונה (16 מ"פ במצב קיטוע של 1.5 או 24 מ"פ במצב של קיטוע של 1.2) – וזה לדעתי די והותר להדפיס תמונה של פוסטר.
גם מצלמה של 24 מ"פ תייצר במצב קיטוע של 1.5 תמונה בת 10 מ"פ שמספיקה לרוב המטרות. במצב של קיטוע של 1.2 נקבל תמונה בת 16 מ"פ.
ניתן לעשות את זה גם לאחר הצילום כמובן כי יש מספיק "בשר" לחיתוך.
אני חושב שעדיף לעשות זה בשלב הצילום.
יש לזכור כי בכל מצב של שימוש במצלמות עתירות פיקסלים יש צורך בעדשות הטובות ביותר כדי שתוכלנה לבטא את צפיפות החיישן.
בחלק מהמצלמות היום הוסר מסנן ה AA שמותקן בדרך כלל על החיישן והמונע אפקט של MOIRE (הפרעה ויזואלית המתבטאת בפסים צבעוניים זרים בתמונה כפי שנראה לפעמים בטלויזיה כשהקריין לובש ז'קט או חולצת פסים). הסיבה להסרה – להרויח עוד קצת חדות – ומרויחים, אבל זה מחמיר את הבעיה.
האלמנט השני של האור בקצה המנהרה מגיע מיצרני צד ג' ששיפרו מאוד את איכות המוצרים שלהם וחלקם עולים אפילו על מוצרי חברות המקור. נזכור כי המטרה הראשית של המכפל הוא לקבל עוד קצת אורך מוקד, בפרט לצילומי טבע ולכן עדשה כמו ה 150-600 מ"מ של טמרון במחיר הקרוב ל 1000 דולרים (גרסאות סיגמה יותר יקרות אבל עדיין זולות פי 5 מעדשת פריים של 600 מ"מ) מאפשרת להגיע "קרוב" לנושא המצולם ללא מכפל.
כל זה היה מדובר על מצלמות FF.
האלמנט השלישי של האור בקצה המנהרה מגיע ממצלמות ה APS (קרופ) המודרניות כדוגמת ה D7100 של ניקון או ה 7DMKII של קנון שבזכות הקרופ המובנה אין צורך במכפל חיצוני והן עתירות פיקסלים. עדיין יש צורך באופטיקה הטובה ביותר שמתאפשר לרכוש כדי לבטא את איכות החיישן.

בהיותי Pixel peeper שהחדות של תמונה מאוד חשובה לי, אני נמנע ככל האפשר בשנים האחרונות להשתמש במכפלים, אלא אם אין לי ברירה אחרת.

 
Copyright © Dr. Joseph Kramer. All rights reserved © כל הזכויות שמורות ליוסי קרמר
פורטל הצילום של טד בפייסבוק פורטל הצילום של טד בפייסבוק